Kikényszerített vallomása alapján ítéltek halálra, majd végeztek ki egy iráni németet
További Külföld cikkek
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
- Kórházba került egy 9 éves kisfiú, miután több embert is elgázolt a járdára felhajtó taxi New Yorkban
- Nem adják fel, folytatódik a szlovén Alpokban eltűnt magyar túrázó keresése
- Holttestet találtak egy repülőgép futóművében
- Több ember meghalt Aszad híveinek véres támadásában
Németországban is felháborodást váltott ki a kivégzés. A külügyminisztérium „fáradhatatlanul kiállt Jamshid Sharmahd mellett, és többször magas szintű delegációt küldött Teheránba” – emlékeztetett Annalena Baerbock, a német diplomácia vezetője, aki ismételten és félreérthetetlenül világossá tette, hogy a halálbüntetésnek „súlyos következményei lesznek”, ezek részleteit azonban nem tette közzé.
Berlin – konzultációra – hazarendelte iráni nagykövetét, az iráni ügyvivőt pedig bekérette a külügyminisztériumba.
Sharmahdot tavaly februárban ítélték halálra, mert a vád szerint 2008-ban részt vett egy sirázi mecset elleni támadásban, amelyben 14 ember meghalt.
A szentély elleni akciók gyakoriak: legutóbb tavaly rohamozta meg két fegyveres. Négy embert öltek meg. Éppen két éve az Iszlám Állam szélsőségesei legkevesebb 15 zarándokot gyilkoltak meg a sirázi Sah Cserag-mecset közelében.
A Sharmahd elleni vád kiegészült egy homályos, de még súlyosabb vádponttal, a „korrupció terjesztésével a Földön”.
Az iszlám rezsim így jelöl egy sor, általában a vallási értékrenddel kapcsolatos, a külvilág számára gyakran megmagyarázhatatlan bűncselekményt.
A tisztességtelen eljárás
Az Amnesty International szerint a vádlott „vallomásait” kikényszerítették. A német külügyminiszterhez hasonlóan – aki már tavaly „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte a halálos ítéletet, arra hivatkozva, hogy Sharmahd nem részesült tisztességes eljárásban – a jogvédő szervezet is nehezményezte a „nagyon igazságtalan” eljárást.
Sharmandtól ugyanis megtagadták, hogy maga válasszon független ügyvédet, az Amnesty International tavaly áprilisi jelentése szerint pedig a kirendelt védőügyvéd szolgáltatásai erősen kifogásolhatók.
Tavalyelőtt, 2022 júliusában azt közölte a vádlott családjával, hogy nincs értelme megkérdőjelezni a Forradalmi Bíróság bizonyítékait, egy évvel korábban pedig negyedmillió dollárt kért a hozzátartozókról Jamshid Sharmahd védelmének ellátásáért, ellenkező esetben csak nézőként „ül” a tárgyaláson.
Irán azzal vádolta Sharmahdot, hogy FBI- és CIA-ügynökökkel érintkezett, és „megkísérelte felvenni a kapcsolatot Moszad-ügynökökkel is”. Teheránban azt állították, hogy Sharmahd a kevésbé ismert Tondar-csoport vezetőjeként 1979-es iszlám forradalomban megdöntött iráni monarchiát kívánja helyreállítani.
„Nyilvánvaló megtorlás”
Jamshid Sharmahd korábban Kaliforniában élt, a feltételezések szerint az iráni biztonsági erők azonban Dubajban rabolták el 2020-ban, majd elhurcolták Iránba, ahol nem sokkal később bíróság elé állították.
Lánya, Gazelle, szinte kilátástalannak tartotta apja megmentését.
Nem hiszem, hogy szavak képesek megváltoztatni egy terrorista rendszert
– nyilatkozta kisírt szemekkel a Deutsche Wellének nem sokkal a halálos ítélet kimondása után. A rezsim, amint apja esete is bizonyítja, képes Iránon kívül is foglyul ejteni ellenfeleit, és – Gazelle szerint – semmilyen diplomáciai javaslatra nem reagál.
A kivégzés napján közzétett bejegyzésében azzal vádolta a német és az amerikai kormányt, hogy cserbenhagyták apját, akinek a halála „nyilvánvaló megtorlás” Izrael Irán elleni csapásaira.
A német kancellár a „leghatározottabban” elítélte a „botrányos” kivégzést.
Jamshid Sharmahd nem kapott lehetőséget arra, hogy a bíróság előtt megvédje magát az ellene felhozott vádak ellen
– írta Olaf Scholz.
Die Hinrichtung von Jamshid Sharmahd durch das iranische Regime ist ein Skandal, den ich auf das Schärfste verurteile. Jamshid Sharmahd hat nicht einmal die Gelegenheit erhalten, sich im Prozess gegen die gegen ihn erhobenen Vorwürfe zu verteidigen. (1/2)
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) October 28, 2024
Az iráni rezsim brutalitására és elnyomására „emlékeztet bennünket újra a kivégzés” – így reagált Sharmahd halálára a State Department, az amerikai külügyminisztérium szóvivője, aki elítélte a férfi elrablását és az ellene indított „színlelt pert”.
Iránban egyébként tavaly 853 halálos ítéletet hajtottak végre, a legtöbbet 2015 óta.
(Borítókép: Jamshid Sharmahd tárgyalása 2022. február 6-án. Fotó: Koosha Mahshid Falahi / AFP)