Hidegháborús terveket készít Donald Trump ellen az Európai Unió

2024.11.03. 14:29
Az Európai Unió már kereskedelmi hidegháborúban áll Kínával, amit jól szimbolizálnak többek között az elektromos autókra kivetett vámok is. Az Egyesült Államokban azonban a napokban történelmi jelentőségű elnökválasztást tartanak, Donald Trump esetleges győzelme pedig kiélezné az Egyesült Államok és Európa közötti gazdasági harcokat is. Ursula von der Leyen vezetésével már felkészültek a harcra, hidegháborús forgatókönyvek készülnek a Republikánus Párt elnökjelöltjével szemben.

Az EU kétfrontos kereskedelmi háborúra készül az Egyesült Államokkal és Kínával – állítja a Politico. A lap szerint miközben épp a tetőfokára ér az egy éve tartó kereskedelmi vita Pekinggel, Brüsszel máris újabb „leszámolásra” készül Donald Trumppal.

Az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje korábban azzal fenyegetőzött, hogy Kínát akár 60 százalékos büntetővámokkal is sújtaná, az összes többi országra pedig 10-20 százalékos vámot vetne ki.

Ezek közvetlen hatással lennének Európára, ugyanis megfékeznék a transzatlanti kereskedelmet, miközben a burjánzó kínai exportot Európa viszonylag nyitott piaca felé irányítanák.

Az azonban elmondható, hogy a két legfontosabb kereskedelmi partnerével való küzdelem az utolsó dolog, amire Európának – és stagnáló gazdaságának – szüksége van. Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem kapcsán megfogadta, hogy az európai érdekek határozott védelmére törekszik, miközben békés megoldásokat keres a fennálló kétoldalú kérdésekre. Kínával kapcsolatban hangsúlyozta a keleti ország „államvezérelt gazdasági modelljének és iparpolitikájának negatív externáliáit”.

Információk szerint azonban Ursula von der Leyen tanácsadói terveket készítenek – amelyekbe az EU-tagállamok vezetőit is bevonják – arra az esetre, ha Donald Trump a választási győzelmét követően kereskedelmi háborút indítana.

Diplomaták arról beszéltek, hogy már szóba is került a találkozókon, hogy mi történne, ha Washington megvonná katonai támogatását Ukrajnától, és milyen magasra emelkednének a „Trump-vámok”.

Az unióval és Amerikával is elmérgesedőben van Kína viszonya 

A kínai fronton a kereskedelmi hidegháború múlt kedden tetőzött, amikor az Európai Bizottság 35 százalékos vámot vetett ki az elektromos járművek importjára, miután egy vizsgálat megállapította, hogy a kínai gyártók méltánytalanul részesültek az állami támogatásokból a teljes ellátási láncban. Peking eddig csak az EU alkoholexportját sújtotta, azonban egy kínai forrás szerint az ellenintézkedéseket a jövőben fokozni fogják.

Nem számít, ki nyer. Donald Trump vagy Kamala Harris, a republikánusok vagy a demokraták, Kínát vetélytársnak tekintik. De Trump számára ez is károsítja a transzatlanti kapcsolatot

– mondta a névtelenséget kérő kínai üzletember.

Dan Mullaney, az Egyesült Államok korábbi európai kereskedelmi képviselője azt mondta, hogy meg kell szakítani az eszkalálódó kereskedelmi megtorlások körforgását. Ezt azonban könnyebb lehet megtenni akkor, ha Donald Trump nem eszkalálja a Brüsszel és Peking között már kialakult feszültséget.

Az Index az amerikai elnökválasztás eseményeit is percről percre követi. Ha kíváncsi a legfrissebb hírekre, az alábbi linken tud tájékozódni.