Amerikai kém rejtőzött az ukránok között, több mint két és fél évig segítette az oroszokat a háborúban

GettyImages-2181383581
2024.11.04. 21:03
Nemrég Ukrajnából Oroszországba menekült egy amerikai állampolgár, Daniel Martindale, aki 2022 eleje óta adott ki bizalmas információkat az orosz hadseregnek. Az orosz sajtóban rengeteg cikk látott napvilágot a történetéről, gyakorlatilag propagandacélokra használják fel a kalandjait.

Daniel Martinedale-ről szombaton kezdtek el megjelenni cikkek az orosz állami sajtóban. A RIA Novosztyi például aznap nem kevesebb mint 37 rövidhírben számolt be egyes megnyilatkozásairól.

Mindehhez az szolgáltatta az alapot, hogy Daniel Martindale szombaton az orosz kormányzathoz köthető Russia Today csoport konferenciáján szerepelt és mutatkozott be a nyilvánosságnak. 

„A nevem Daniel Martindale. Itt van az útlevelem, velem együtt járta meg a háborút, láthatják, milyen állapotban van. […] És mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy szabad akaratomból vagyok itt, senki sem kényszerített, hogy idejöjjek. Épelméjű vagyok, és mindent, amit teszek, önként teszem. Nagyon örülök, hogy lehetőségem van megvitatni önökkel azokat a kérdéseket, amelyek a mai rendezvényünk témáját képezik” – mondta többek közt az eseményen.

Már a háború előtt tudta, hogy itt lesz valami 

Mint a szombati eseményen kiderült, Daniel Martindale több mint két és fél éven át kémként dolgozott Ukrajnában. A magát „misszionáriusnak” valló férfi azt mondta:

még az invázió kezdete előtt nem sokkal, 2022 februárjában érkezett Ukrajnába Lengyelországból, és február 11-én már kapcsolatba lépett az orosz titkosszolgálatokkal.

Elmondása szerint már a háború előtti napokban realizálta azt, hogy Ukrajnában harcok lesznek, és nem akart kimaradni az eseményekből – állítása szerint azért, mert régi vágya volt, hogy Oroszországba költözhessen (arról is beszélt, hogy a jövőben gazdaként vagy mezőgazdasági eszközöket gyártó vállalkozóként szeretne tevékenykedni az országban). 

Daniel Martindale azt állította, hogy a háború kezdete óta adatokat küldött az orosz titkosszolgálatnak az ukrán katonai létesítmények koordinátáiról, és állítólag ezek az információk többször segítettek az oroszoknak lecsapni az ukrán fegyveres erők infrastruktúrájára, felszerelésére, személyzetére, és fontos szerepet játszottak még a kelet-ukrajnai Vuhledar elfoglalásában is. 

Daniel Martindale-t végül október 27-én orosz katonák evakuálták a harci zónából a Donyecki területen található Bogojavlenka település közelében, miután Ukrajnában forró lett a talaj a talpa alatt. Így került Moszkvába a Russia Today eseményére (elmondása szerint az evakuáció nehéz harci körülmények között zajlott, ukrán drónok és tüzérségi lövedékek repkedtek a fejük felett). A konferencián arról is beszélt, hogy később könyvet szeretne írni a vele történtekről, ezért most még nem mond el mindent arról, amit átélt. 

Néhány kérdésben ugyanazt mondta el, mint az orosz állami propaganda

Az amerikai férfi több olyan kijelentést is tett az eseményen, amelyek elég jól rímelnek az orosz állami narratívára. Többek közt beszélt arról, hogy 

  • Oroszország minden kétséget kizáróan győzni fog a háborúban. 
  • Az ukránokat az oroszokhoz hasonlónak, nyitott és barátságos népnek tartja, és csak a politika felelős a mostani helyzetért. „Ha nem lenne politika, nem hiszem, hogy egyáltalán lenne különbség. Úgy látom, hogy ezek az emberek jellemüket tekintve nem különböznek az oroszoktól” – mondta.
  • A helyi ukrán lakosság szerint katonáikat ok nélkül „küldik a halálba”, az ukrán veszteségek „óriásiak”, és a férfiakat erőszakkal sorozzák be a hadseregbe. 
  • Hogy valójában Ukrajnában Amerika harcol Oroszország ellen. „Washington Ukrajnában az egész világ és saját állampolgárai ellen harcol” – mondta, majd arról is beszélt, hogy az Egyesült Államokat 2005 óta személyes ellenségének tartja.
  • És hogy a konfliktusnak csak a „kijevi hatóságok teljes lefegyverzése” vethet véget, illetve hogy Zelenszkij kormánya háborús bűnöket követett le, és hadbíróság elé kellene állítani őket.

Érdekesség egyébként, hogy Daniel Martindale-nek az orosz VKontakte közösségi oldalon is van profilja. Az ottani adatok szerint 1991-ben született, és egy indianai magánegyetemen tanult.

Azt írta magáról, hogy oroszul, lengyelül és kínaiul beszél, kapcsolatfelvételhez pedig lengyel és kínai telefonszámokat adott meg. Néhány korábbi fotóján látható, hogy nemzetközi diáksporteseményeken vett részt Vlagyivosztokban 2018-ban, míg 2020-ban a jelek szerint valóban Lengyelországban élhetett a fotói alapján.

A profiljában önmagát libertariánusnak vallotta, és arról is írt, hogy a lengyelországi Palowicében működő „Szabad Keresztény Egyházat” támogatja. Utolsó VKontakte-bejegyzését egyébként még 2022. február 28-án tette közzé, vagyis négy nappal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát 

Hihetőnek tűnik a sztorija

Daniel Martindale-ről egyébként már a Russia Today szombati eseménye előtt is írtak a külföldi sajtóban, csak akkor még nem hozták nyilvánosságra a teljes nevét. 

Az első orosz beszámolók után a német t-online.de október 29-én számolt be arról, hogy információik szerint valóban orosz kém lehetett egy Daniel M. nevű amerikai férfi, aki az ukrán lakosságot segítette a háborús övezetben,

de közben az orosz támadások célpontjává is tette őket, és róluk is adatokat küldött. 

Mint írták, akkor már megjelent róla egy fotó, amelyen maszkot viselő orosz katonák körében látható Donyeck városában, de akkor még az arcát kitakarták.

A t-online.de-nek egy Ukrajnában dolgozó német önkéntes is arról beszélt, hogy 2022 vége óta a Donbászban többször találkozott az amerikai férfival. Elmondása szerint Daniel M. még németül is szinte tökéletesen, nagyon enyhe akcentussal beszélt. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a férfi múltja gyanúsnak tűnt, mivel nem sok információt osztott meg magáról, és hogy rövidebb időszakokra többször is teljesen felszívódott, amit közöltek is az ukrán katonákkal (egy alkalommal például pont akkor veszett nyoma hirtelen, amikor a helyszínre érkezett egy amerikai segélyszervezet is). 

Azt is elmondta, hogy az amerikai férfival többször, először Szelidove, majd később Vuhledar település térségében találkozott, és hogy Martindale rendszerint a segélyszállítmányok kirakodásában és szétosztásában segített, közben pedig sokat utazott a katonai közigazgatásban tevékenykedőkkel.

„S**gfej” – vannak, akik nagyon dühösek rá a jelek szerint 

A közösségi médiában egy másik Ukrajnában dolgozó önkéntes is több posztban megnyilvánult Martindale-lel kapcsolatban.

Ő egyebek mellett azt írta róla: „A s**gfej Daniel Martindale Indianából, aki tavaly októberben–novemberben generátorok és kályhák szétosztásakor a mi csapatunkat is veszélybe sodorta, és akinek a valódi nevét csak a hét elején tudtuk meg, most Moszkvában adott interjút. Kívánok neki egy finom teát, és azt, hogy mindig legyen alatta 10 méter egy nyitott ablakkal együtt.”

A t-online.de egy kis cinizmussal azt is megjegyezte, hogy nem feltétlenül jó ötlet amerikaiként az oroszok oldalára állni. Emlékeztettek arra, hogy így tett a texasi Russel Bentley is, aki 2014 óta előbb mesterlövészként, majd bloggerként tevékenykedett az oroszok által megszállt ukrajnai területeken – de végül csúnyán végezte, miután az orosz katonák halálra kínozták. 

Az ukrajnai háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben. 

(Borítókép: Tűzoltók oltási munkálatokat végeznek egy kilencemeletes lakóépületben, amelyet egy orosz siklóbomba rongált meg az ukrajnai Harkivban 2024. október 31-én. Fotó: Ukrinform / NurPhoto / Getty Images)

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!