Szinte pucéran tiltakozott a hidzsábviselés megtagadása miatt egy meghurcolt diáklány

2024.11.04. 11:31
Letartóztattak egy diáklányt, amiért fehérneműbe öltözve tiltakozott a fejkendőviseleti szabályozások miatt, amiért annak megsértése miatt korábban atrocitások érték. A közösségi médiában több videó is nyilvánosságra került az akciójáról, amelyek egyikén az is látszik, hogyan hurcolják el a fiatal nőt.

Egy iráni diáklányt vettek őrizetbe szombaton, mert tiltakozásul levetette ruháját, miután – egyes információk szerint – a teheráni Iszlám Azad Egyetemen a biztonsági erők bántalmazták, mivel nem viselt hidzsábot (fejkendőt).

Az iráni közösségi médiában elterjedt egy videó, amelyen a diáklány az egyetem tudományos és kutatási részlegének udvarán ül. Egy egyetemi tisztviselő később megerősítette a letartóztatását – közölte az Iran International.

„Miután az egyetem tudományos és kutatási ágán egy diáklány illetlen cselekedetet követett el, az egyetemi biztonságiak közbeléptek, és átadták az illetőt a bűnüldöző hatóságoknak” – írta Amir Mahjoub, az Iszlám Azad Egyetem közkapcsolati főigazgatója az X-en. Hozzátette, hogy a diáklány cselekedetének indítékait még vizsgálják.

Ugyanezen a napon az Amir Kabir Newsletter, egy diákcsoport a Telegramon számolt be az incidens részleteiről, mondván, hogy a diák levetkőzött, miután zaklatták, mert nem viselt fejkendőt, és a biztonsági erők megtépték a ruháját.

Súlyosan bántalmazták

A diáklány őrizetbe vétele során súlyos fizikai bántalmazásnak volt kitéve, többek között a feje egy autó ajtajának vagy egy oszlopnak ütközött, ami erős vérzést okozott.

A beszámolók szerint a diáklány vérfoltjait az autó kerekein látták

– jegyezték meg a jelentésben. 

A Nő, Élet, Szabadság mozgalom megjelenése óta, amelyet Mahsza Amini 2022 szeptemberében bekövetkezett halála váltott ki, amikor a rendőrség őrizetbe vette a hidzsáb megsértése miatt, a keményvonalasok fokozták a nőkre vonatkozó szigorú öltözködési szabályok érvényesítésére irányuló erőfeszítéseket.

A széles körű nyilvános tiltakozások ellenére a kötelező hidzsábtörvények szigorítására irányuló kormányzati intézkedések fokozódtak, ami üzletek bezárását és a hidzsáb megsértésével összefüggésbe hozható járművek lefoglalását eredményezte.

Az április 13-án indított Noor projekt, amely a hidzsábszabályok érvényre juttatására irányult, a rendőrségi erők, a baszidzs félkatonai egységek és a civil ruhás rendőrök jelenlétének jelentős növekedéséhez vezetett a közterületeken. Emellett az olyan egyetemek, mint a teheráni Alzahra Egyetem, arcfelismerő technológiát vezettek be a beléptetőkapuknál, megtagadva a belépést azoktól a diákoktól, akiknek a megjelenése nem felel meg a szigorú hidzsábtörvényeknek.

Kampánya során Maszúd Peszeskján iráni elnök ígéretet tett arra, hogy véget vet az erkölcsrendészeti járőrözéseknek és a nők elleni erőszak alkalmazásának a hidzsábszabályok be nem tartása miatt.

Ennek ellenére októberben az iráni Őrök Tanácsa jóváhagyta a vitatott hidzsáb- és szüzességi törvényt, amely jelenleg parlamenti felülvizsgálat alatt áll.