Mélypontra jutott a Scholz-kormány, időközi választásokat követelnek Németországban
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Olaf Scholz német kancellár összehívta két vezető miniszterét, hogy közös álláspontot keressenek, miután azok egymásnak ellentmondó terveket terjesztettek elő a gazdaság rendbetételére – mondta egy német kormányzati forrás a Reutersnek vasárnap.
Christian Lindner berlini pénzügyminisztériumából a múlt héten kiszivárgott egy dokumentum, amely olyan adócsökkentési és költségvetési fegyelemre vonatkozó terveket tartalmazott, amelyek politikai elemzők szerint ellentmondanak a Robert Habeck gazdasági miniszter által napokkal korábban előterjesztett több milliárd eurós beruházási programnak.
A patthelyzet az FDP, a Zöldek és Olaf Scholz szociáldemokratái közötti, a gazdaság- és iparpolitikáról szóló vita legutóbbi Mélypontja, amely – kevesebb mint egy évvel a választások előtt – a koalíció esetleges összeomlásáról szóló spekulációkat erősíti.
Egy kormányzati forrás szerint a német kancellár és a miniszterei az elkövetkező napokban több megbeszélést is tartanak majd, ugyanis – ahogy fogalmazott – „most, hogy mindenki benyújtotta a papírjait, megnézzük, hogyan passzolnak egymáshoz”. Egy másik, az ügyben illetékes megszólaló arról beszélt, hogy fontos szerepet játszhat a patthelyzet megoldásában az a kormány rendelkezésére bocsátott 10 milliárd euró, amely felszabadult, miután az Intel felfüggesztette a félvezetőprojektjét. A pénzügyminiszter az összeg törlését kérelmezte a költségvetésből, a gazdasági miniszter ezzel szemben a források átcsoportosítását támogatná.
Fiskális fegyelem kontra beruházások
Összességében elmondható, hogy míg Christian Lindner a gazdaság élénkítése érdekében adócsökkentést és minden új szabályozás azonnali leállítását szorgalmazná, addig Robert Habeck egy alap létrehozásáért lobbizik a beruházások ösztönzése és a szigorú német költségvetési szabályok megkerülése érdekében.
Az ellenzéki pártok – köztük a CDU és az AfD – vasárnap előrehozott választásokat követeltek, Thorsten Frei konzervatív frakcióvezető kijelentette, hogy ez az utolsó szolgálat lehetne, amit a kormány Németországért tehetne.
Ha a három kormánypárt egyike kilép a koalícióból, a kancellár parlamenti bizalmi szavazást rendelhet el, amelynek elvesztése esetén az elnök választásokat írhatna ki.
Németországban a romló üzleti kilátások tovább növelték a megosztottságot a növekedés ösztönzésére, az ipari munkahelyek védelmére és az ország globális ipari központként betöltött pozíciójának megerősítésére irányuló politikai intézkedésekkel kapcsolatban Olaf Scholz ideológiailag eltérő koalíciójában.
(Borítókép: Olaf Scholz német kancellár 2022. február 24-én Berlinben, Németországban. Fotó: Hannibal Hanschke / Pool / Getty Images)