Nemzetközi veszélyt jelenthet Magyar Péter lehallgatási botránya
További Külföld cikkek
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
Harmadik évfordulójához közeledik a 2022 februárjában kitört orosz–ukrán háború. Ukrajna amerikai támogatása Joe Biden elnökségének idején biztosított volt, azonban az elmúlt héten nem a visszalépő demokrata politikus jelöltségét átvevő Kamala Harrist, hanem Donald Trump republikánus jelöltet választották az Egyesült Államok 47. elnökévé. A napokban arról érkeztek hírek, hogy a frissen megválasztott, leendő amerikai államfő már egyeztetett is az ukrajnai „különleges hadműveletet” elindító Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, a Kreml azonban cáfolt. Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Trump-stábból kiszivárgott információk alapján „nagyon komoly csúsztatásnak” nevezte Moszkva ezzel kapcsolatos állítását. „Tehát megtörtént a két vezető közötti egyeztetés” – jelentette ki állandó szakértőnk, hozzátéve, hogy Trump csapata igyekszik a további tárgyalásokhoz szükséges kulcspozíciók elfoglalására.
Tarjányi Péter a Frontvonal legfrissebb adásában az Indexnek elmondta:
- A következő hetek legfontosabb eseménysorozata a Trump-adminisztrációban az, ahogy a szakértők egyeztetnek egymással. Donald Trumpnak az első és legfontosabb az Egyesült Államok, ami a biztonságra és a kereskedelemre is igaz, a szolgáltatásokat legfeljebb értékesítené a partnereknek. Tarjányi Péter szerint ez egy nagyon jelentős változást fog hozni az elkövetkező időszakban. Az egyeztetések a Biden-kormány hatalomátadása során, valamint a fegyvergyártók lobbija Trump látásmódjára is hatással lehet. A leendő amerikai elnök és Vlagyimir Putyin között fontos, hogy Trump az eszkalációs határ tiszteletben tartására, a hadműveletek megfékezésére szólította fel az orosz elnököt. Tarjányi Péter úgy látja, hogy a választási ígéretek ellenére az egyeztetéseket követően a republikánusok folytathatják Ukrajna támogatását.
- Vlagyimir Putyin már korábban megfogalmazta, hogy mi Oroszország álláspontja. Az első és legfontosabb, hogy változik a világ, amelyben az orosz elnök nem tartja elfogadhatónak, hogy egy szűk elit irányítsa a bolygót. Eközben az uralkodó amerikai megközelítés szerint az Egyesült Államoknak nincsenek barátai, hanem érdekei vannak. „Van egy nagy terv, ami a republikánusok és a demokraták felett átível az Egyesült Államok kormányzatában” – mondta a szakértő, hozzátéve, a cél az, hogy „egy proxyháborún keresztül Ukrajnában sikerül szépen lassan padlóra küldeni Oroszországot”. Ehhez hozzáadódnak az anyagi érdekek is, ráadásul „eközben Ukrajna pusztul”. Ha Oroszország megsértené Trump eszkalációs felhívását, Donald Trump könnyen irányt válthatna, feloldva az eddigi kommunikációs aggályt. „Ez egy piszok nagy üzlet, amiben egyre inkább látszódik az, hogy Ukrajna kiszolgáltatott helyzetben van, ezért tesz nagyon sokat Oroszország” – jelentette ki Tarjányi Péter. Oroszország erői ráadásul az ukrán veszteségek miatt most „érzik a pillanatot, hogy nekik menniük kell”, növelve a harctéri erőfeszítéseket, amelyekben Észak-Korea is segíti.
- Orbán Viktor pozíciója felértékelődik. A magyar kormányfő megcáfolta, amit Brüsszelben, az Európai Unióban, vagy a magyarországi ellenzéki pártok oldaláról mondtak az elszigetelődésről. „Azt láthattuk az elmúlt hónapokban, hogy Pekingben, Kijevben, Moszkvában, Washingtonban, a kínai elnökkel, az orosz elnökkel és az ukrán elnökkel is tárgyalt” – mondta a biztonságpolitikai szakértő. Tarjányi Péter ugyanakkor hangsúlyozta, „kétségtelen tény, hogy most van egyfajta előnye Magyarországnak”, de nagy kérdés, hogy ezt mire tudja Orbán Viktor a politikájában átváltani. A szakértő úgy fogalmazott, hogy bár nem tudja, mikor volt ennyire jó a magyar külpolitika lehetőségrendszere és elismertsége, azonban ez könnyen megfordulhat.
- Tarjányi Péter várja az egyértelmű bizonyítékokat arra, amit Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke állít, miszerint titkosszolgálati eszközökkel hallgatták le eddig a párt irodáját, és az általa használt járművet is. Döbbenetesnek tartja, hogy egy ellenzéki pártnál a beszélgetések rögzítése általánosan bevett gyakorlat. „Ott valami nincs rendben belül” – fogalmazott a biztonságpolitikai szakértő. „Amikor mindenki felvesz mindenkit, az gáz” – tette hozzá. „Ez szerintem elmebaj, és mutatja azt, hogy milyen viszonyrendszerben vannak itt az emberek” – mondta Tarjányi Péter, hangsúlyozva, hogy egy olyan helyzetben, amikor a nemzetközi térben jelen van az EU, a NATO, Kína és Oroszország hírszerzése is, „ez felhívás egy keringőre”.