Trump-tanácsadó: Brit–amerikai megállapodás útjába állhat az Európai Unió
További Külföld cikkek
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
Stephen Moore a The Times című konzervatív brit napilapnak adott szombati, MTI által is szemlézett interjújában úgy fogalmazott, hogy Nagy-Britanniának el kell döntenie, hogy „az európai szocialista modellhez” vagy az amerikai szabadpiachoz kíván-e közeledni.
Donald Trump gazdasági tanácsadója kijelentette, hogy személy szerint mindig is híve volt a brit–amerikai szabadkereskedelemnek, mivel az Egyesült Államoknak különlegesebb kapcsolatrendszere van Nagy-Britanniával, mint a németekkel, a franciákkal és a többi európai országgal.
Hozzátette ugyanakkor, mostanában úgy tűnik, hogy London inkább „az európai modell felé tart”, és ha ez így van, akkor az Egyesült Államok kevésbé lesz érdekelt a kétoldalú brit–amerikai szabadkereskedelmi megállapodás megkötésében.
Nagy-Britannia 2020-ban távozott az Európai Unióból, valamint az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban megtartott népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk többségbe. A júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Sir Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.
Több brit tisztviselő is támogatja a közeledést
Andrew Bailey – csatlakozva több brit köztisztviselőhöz – a londoni pénzügyi szolgáltatási központ, a City polgármesteri hivatalának csütörtök esti, hagyományos üzleti gáláján felszólalva úgy fogalmazott, hogy rá kell mutatni a brit EU-tagság megszűnésének következményeire, és meg kell állapítani, hogy az Európai Unióhoz fűződő kereskedelmi kapcsolatok megváltozása megterhelte a brit gazdaságot.
A brit jegybank kormányzója szerint éppen ezért „éberen figyelni kell” azokat a lehetőségeket, amelyek az EU-hoz fűződő kapcsolatrendszer újjáépítését szolgálják.
Ugyanezen a rendezvényen Rachel Reeves pénzügyminiszter az MTI beszámolója szerint kijelentette, hogy a brexit szerkezeti problémákat okozott a brit gazdaságban. Hozzátette, hogy a munkáspárti kormány nem lép vissza az EU-ba, de meg kell újítania Nagy-Britannia kapcsolatrendszerét az unióval.