Maga tenyésztette vírusokkal gyógyította meg mellrákját egy magyar nevű virológus
További Külföld cikkek
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
- Matteo Salvini: „Felmentettek a bíróságon, mert megállítottam a tömeges migrációt és védtem országomat”
A horvát virológus, Beata Halassy – nyilván magyar vér is csörgedezik az ereiben – 2020-ban, 49 évesen fedezte fel: kiújult az emlőrákja annak ellenére, hogy korábban masztektómiával eltávolították a bal mellét. Képtelen volt szembenézni egy újabb kemoterápiával.
A Zágrábi Egyetem kutatója a szakirodalmat tanulmányozta, majd úgy döntött, hogy saját kezébe veszi sorsát egy korábban sosem bizonyított kezeléssel – írta az előzményekről a tekintélyes Nature.
Több elutasítás után a Vaccines szakportál közölte az esettanulmányt, amelyben Halassy leírta: hogyan alkalmazta az onkolitikus viroterápiát, az OVT-t saját, 3. stádiumú rákjának kezelésében. A kutató négy éve tünetmentes.
Az önkísérletezéssel azon tudósok hosszú sorához csatlakozott, akik részt vesznek a megbélyegzett, etikailag is érzékeny gyakorlatban.
Az onkolitikus viroterápia a daganatos betegség kezelésének új eljárása. Vírusokkal támadja a rákos sejteket, egyúttal pedig az immunrendszert ösztönzi a harcra. Az OVT klinikai vizsgálatát eddig általában késői stádiumú, áttétes rák esetében vizsgálták, az utóbbi években azonban felmerült, hogy korai szakaszban is eredményes lehet. Olyan hatóanyaggal azonban nem kísérleteztek, amely a mellrákot kezelte.
Halassy elismerte: nem az OVT szakértője, a vírusok laboratóriumi tenyésztésében szerzett tapasztalata azonban magabiztossá tette, és úgy döntött: a kanyarót, illetve a szájnyálkahártya-gyulladást okozó vírus, a VSV beadásával kipróbálja a kezelést. Mindkét kórokozóról korábbról ismert, hogy megfertőzi a sejttípust, amelyből daganat alakul ki.
A kanyaróvírust már korábban kipróbálták áttétes emlőrák kezelésében.
Hatékony kezelés
Halassy mindkét vírust jól ismerte, és tudta, hogy jó a biztonsági mutatójuk. A kanyaró vírustörzsét a gyermekkori vakcinákban használják, a VSV pedig a legrosszabb esetben is csak enyhe, influenzaszerű tüneteket okoz.
Egy kollégája két hónapon át fecskendezte be a kutatási minőségű oldatot közvetlenül a daganatba. A kezelés tartama alatt onkológusok figyelték a pácienst, hogy ha rosszra fordulnak a dolgok, azonnal áttérhessenek a hagyományos kemoterápiára.
⚕️Woman beats stage 3 cancer with Self-Made Vaccine
— X News Journal (@XNewsJournal) November 12, 2024
Beata Halassy, a 53-year-old infectious disease researcher, opted out of chemo and used oncolytic virotherapy to treat her breast cancer. Her determination led to a remarkable recovery. #CancerSurvivor #CancerAwareness… pic.twitter.com/lqEfUIHE2Q
A kezelés azonban hatékonynak bizonyult: a daganat komolyabb mellékhatások nélkül jelentősen összezsugorodott és megpuhult, levált a mellizomról, így műtéti úton könnyen eltávolíthatóvá vált.
A tumor tanulmányozása után kiderült, hogy alaposan beszivárogtak az immunsejtek, a limfociták. Az OVT a várakozásoknak megfelelően arra késztette az immunrendszert, hogy támadja meg a vírusokat, ezzel pedig a daganatos sejteket is.
Sikeres immunválaszt váltottunk ki
– mondta Halassy.
A tapasztalatok hasznosítása
Halassy esete arra utal, hogy a vírusinjekciók hatására a daganat zsugorodott, invazív peremei pedig visszahúzódtak – ezt egy viroterápiás biotechnológiai vállalat vezetője is elismerte. Stephen Russel szerint azonban az egyedi eset alapján korai lenne általános megállapításokat leszűrni.
Az OVT-t ugyanis korai stádiumú rák kezelésére korábban másoknál is alkalmazták, igaz, két különböző vírust sosem vetettek be a daganatos betegség ellen.
Valójában az az újdonság, hogy a beteg saját magát kezelte olyan vírussal, amelyet maga tenyésztett ki saját laboratóriumában
– tette hozzá a rochesteri szakember.
Halassy tudományos összefoglalójának megjelentetését épp az önkezelés miatt tucatnyi folyóirat utasította el. „A legnagyobb gondot az etikai kérdések jelentették” – mondta a gyógyult virológus.
A gond nem az, hogy Halassy magán kísérletezett, hanem hogy eredményeinek közzététele másokat is hasonló eljárásra ösztönözhet – magyarázta egy illinois-i egyetem kutatója.
Jacob Sherkow ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az önkísérletezésből származó tudás ne vesszen el.
Halassy szerint nem valószínű, hogy utánoznák, mert a kezelés tudományos ismeretet és szakértelmet igényel. Ő maga azonban pozitív tapasztalatokat szerzett, amelyeket kutatómunkájában fog a jövőben hasznosítani.
(Borítókép: Emlőrákos beteget vizsgálnak 2005. augusztus 17-én San Franciscóban. Fotó: Justin Sullivan / Getty Images)