Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
További Külföld cikkek
- Helybenhagyták a Donald Trump elleni, szexuális zaklatással kapcsolatos ítéletet
- Egyre jobban terjed a madárinfluenza, újabb országban mutatták ki a vírust
- Halálos tűzeset volt egy görögországi szállodában
- Akkora viharra számítanak, hogy inkább lemondták Európa világhírű újévi utcabálját
- Kiskorú lányokat tarthatott rabszolgaságban egy Németországban élő iraki házaspár
A Ji Peng 3 egy Kínában bejegyezett, ömlesztett áru szállítására alkalmas nagy méretű hajó. Svédország azonnal vizsgálatot indított, miután kiderült a Ji Peng 3 útvonala – jelentette a Financial Times.
A Finn-öböl partján levő orosz kikötőből, Uszt-Lugából indult az egyiptomi Port Szaídba, és a Marinetraffic portálja pontosan akkor haladt át a kábelek felett, amikor megszakadt a kapcsolat a Finnországot Németországgal összekötő, csaknem 1200 kilométeres, C-Lion1 optikai kábelen.
A Ji Peng 3 útja folytatásában a Litvániát Svédországgal összekötő tenger alatti kábel felett ment át, ami után a balti országban többször internet-kimaradást észleltek.
A dán haditengerészet azonnal üldözőbe vette a kínai teherhajót, a másik HDMS Soloeleven pedig nem vesztette el szem elől.
A dán védelmi minisztérium megerősíti, hogy jelen vagyunk a kínai Ji Peng 3 hajó közelében levő vizeken
– közölte a tárca szóvivője.
A mostani incidens valamivel több mint egy évvel azok után történt, hogy szintén egy kínai hajó horgonya megrongálta a Balticconnectort, a Finnországot Észtországgal összekapcsoló gázvezetéket. Azóta sem derült ki, hogy baleset történt vagy szándékos pusztítás. Azzal szinte egyidejűleg megsérült a Svédországot Észtországgal összekötő távközlési kábel is.
A hibrid hadviselés stratégiája
A C-Lion1 kábelt szándékosan vágták el – jelentette ki a német védelmi miniszter, és véleményét más uniós kormányok is osztották.
Senki sem gondolja, hogy ezeket a kábeleket véletlenül vágták el
– mondta Boris Pistorius, aki szerint a „hibrid” akció vélhetően szabotázs, anélkül, hogy ismeretes lenne, ki áll mögötte.
A hibrid hadviselés orosz stratégia a NATO-szövetségesek destabilizálására, kritikus infrastruktúra elleni támadások és az ukrán hadsereget támogató európai létesítmények elleni szabotálási kísérletek révén.
Franciaország, Olaszország, Németország, Lengyelország és az Egyesült Királyság közös nyilatkozata azt sugallta, hogy a kábelincidensben Oroszország a fő gyanúsított.
Moszkva fokozódó hibrid tevékenysége a NATO és az EU országai ellen példátlan változatosságával és mértékével jelentős biztonsági kockázatot jelent
– áll az öt ország közleményben.
Litvánia azonnal fokozta a járőrözést tengeri határai körül, Lengyelország pedig az orosz konzulátusok bezáratásával fenyegetőzött, ha folytatódnak a támadások.
Washington kételkedik, Moszkva cáfol, Peking tájékozatlan, Helsinki sürget
Ugyanakkor Washingtonban kételkednek a szabotázselméletben. Nem tapasztaltak „aljas tevékenységre” utaló jeleket – jelentette a CNN két amerikai tisztségviselőre hivatkozva.
A Kreml „nevetségesnek” nevezte a felvetéseket.
„Eléggé abszurd Oroszországot hibáztatni mindenért, minden ok nélkül” – mondta az orosz elnöki szóvivő. Dmitrij Peszkov arra emlékeztetett, hogy 2022 szeptemberében az Északi Áramlat 2 gázvezeték felrobbantásával is Oroszországot vádolták, holott valószínűleg ukránok voltak a tettesek.
Nem tudnak az esetről – ezt válaszolták a kínai külügyminisztériumban arra a kérdésre, hogy mi a véleményük a kínai zászló alatt hajózó Ji Peng 3 útvonaláról, és az ott bekövetkezett „incidensekről”.
Berlin felajánlotta a segítségét a nyomozásban.
A NATO-nak és az EU-nak sokkal többet kell tennie a kritikus infrastruktúra védelme érdekében
– szorgalmazta az EU Külügyi Tanácsa után adott nyilatkozatában Antti Häkkänen finn védelmi miniszter.
(Borítókép: Az ömlesztett áru szállítására alkalmas kínai Ji Peng 3 hajó Vancouverben, Kanadában 2016. október 3-án. Fotó: Max Wei / Reuters)