A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
További Külföld cikkek
- Romániában drágulással indult az új év, de a miniszterelnök tetoválása szerint az áfát nem emelik
- Aljakszandr Lukasenka meghívta Robert Ficót Belaruszba
- Jármű hajtott a tömegbe New Orleansban, tíz ember meghalt
- Késes támadás történt Olaszországban szilveszterkor
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
„A nők megérdemlik a csak nőknek fenntartott helyiségek használatát” – tudatta közleményében a képviselőház elnöke. Mike Johnson szerint a rendelkezést a Capitoliumban és a hozzá tartozó irodaházban érvényesítenék. Johnson azok után hallatta véleményét, hogy republikánus képviselőtársa törvényjavaslatba foglalta a tilalmat. Nancy Mace így reagált arra, hogy megválasztották az Egyesült Államok első nyíltan transznemű törvényhozóját, aki Donald Trumppal egyidejűleg januárban foglalja el képviselői helyét.
Nem azért választottak meg, hogy a mosdókról vitatkozzak
– így reagált az indítványra Sarah McBride, majd így folytatta: „azért vagyok itt, hogy Delaware szavazóit képviseljem, és hogy csökkentsem a családok kiadásait” – tette hozzá a leendő demokrata képviselő, aki bejelentette, hogy tiszteletben tartja a házelnök utasításait még akkor is, „ha nem ért velük egyet”.
A szándék, hogy eltereljék a figyelmet az ország valós problémáiról, nem téveszt meg engem
– mondta McBride.
Sokkal élesebben bírálták a javaslatot párttársai. Azzal vádolták Mace-t, hogy megfélemlíti a kongresszus tagjait.
„Prioritásának tartotta, hogy ráijesszen az új képviselőre ahelyett, hogy üdvözölte volna csatlakozását a testülethez, amelynek feladata, hogy tényleges eredményeket érjen el az amerikai nemzet javára” – üzente a republikánus beterjesztőnek Hakeem Jeffries demokrata frakcióvezető.
Korábban egy amerikai barkácsáruháznak tetemes kártérítést kellett fizetnie, mert nem engedte be egy transznemű alkalmazottját egy női mosdóba. Egy hasonló sorsú alkalmazott javára döntött tavaly a japán legfelsőbb bíróság is.
A nők magánterülete
Az új amerikai szabály a Capitolium és a képviselőházi irodaház minden egynemű létesítményére kiterjed – az öltözőket és öltözőszekrényeket is beleértve. Minden képviselő saját mosdóval rendelkezik, de az épületek egyes részeiben uniszex, nemtől független mosdók is vannak.
A létesítmények a házelnök illetékességébe tartoznak, ezért Johnson jogosult a mosdókkal kapcsolatos irányelvek kiadására.
Nancy Mace már korábban elismerte, hogy javaslata az újonnan megválasztott Sarah McBride ellen irányul.
Nem fogom beengedni a biológiai férfiakat a nők magánterületére
– érvelt újságírók előtt.
Az eredeti után egy újabb törvényjavaslatot is beterjesztett, amely a transznemű nőket kizárná a „nők magánterületéről” az összes szövetségi ingatlanban.
Trumpot nem zavarta
Nancy Mace 2020-ban mérsékelt republikánusként került a képviselőházba. „Határozottan támogatom a melegjogokat és az egyenlőséget” – nyilatkozta egy évvel később, és az idézet még mindig olvasható hivatalos honlapján.
Senkit sem szabad diszkriminálni
– így vélekedett akkoriban.
A republikánusok konzervatív szárnya az abortusszal kapcsolatos mérsékelt álláspontja miatt bírálta, meg azért, mert szorgalmazta a fogamzásgátláshoz való hozzáférés könnyítését.
Donald Trump nyolc évvel ezelőtti kampányában még arról beszélt, hogy a transznemű diákok számára lehetővé kell tenni annak a mosdónak a használatát, amelyet „megfelelőnek tartanak”, a republikánus bírálatok hatására azonban nézetén változtatott.
Az idei kampányban a republikánusok már 215 millió dollárt költöttek a transzneműek jogainak korlátozását célzó politikai hirdetésekre.
Egy novemberi felmérés szerint a válaszadók több mint fele úgy vélte, hogy a transzneműek jogainak támogatásában elvetették a sulykot, bár nem ez a kérdés volt a kulcsfontosságú a végső kimenetel eldöntésében.
(Borítókép: Az amerikai Capitolium Washingtonban 2017. október 2-án. Fotó: Mark Wilson / Getty Images)