Döbbenetesen megnőtt az európai aranyvízum iránt érdeklődő amerikaiak száma
További Külföld cikkek
- Valamit a kocsiban hagytam – mondta lányainak az apa, akit később holtan húztak ki egy folyóból
- Egyelőre titkos marad a Donald Trump büntetőügyeiről szóló jelentés
- Donald Trump jr. apja üzenetét vitte Grönlandra: Jól fogunk veletek bánni
- Vérfürdőt rendezett egy maszkos férfi Németországban a saját munkahelyén
- Robbanás történt Kubában, 13 katonának nyoma veszett
Az online megkeresések négyszáz százalékkal ugrottak meg a választás utáni héten az előzőhöz képest – idézte a CNN a Henley & Partners közleményét. A jogi iroda azt állítja: a kilencvenes években fejlesztette ki az állampolgárság fogalmát, amelyhez tekintélyes anyagi befektetéssel lehet hozzájutni.
Sokan közülük nem terveznek véglegesen új országba költözni, azaz nem az az álmuk, hogy elhagyják az Egyesült Államokat. „A legtöbben szükségesnek tartják, hogy legyen opcionális választásuk” – magyarázta a Henley & Partners magánügyfelekkel foglalkozó részlegének vezetője.
Több mint száz megkeresés érkezett a Trump győzelmét követő napon – jelentette a hasonló szolgáltatásokat kínáló Arton Capital. A tanácsadó cég szerint ez a szám a tipikus napi átlag ötszöröse.
A következő hat hónapban minden bizonnyal nagyon lefoglal bennünket az amerikai piac
– dörzsölte a markát Armand Arton vezérigazgató.
A szardíniai Ollolai falucska azonnal lecsapott a kínálkozó lehetőségre: honlapján fillérekért, pontosabban egy euróért kínál ingatlanokat, amelyeket ugyan bárki megvehet, de az amerikaiak gyorsított eljárásban, mert – a polgármester szerint – ők a világon a legjobbak. Történelmi viszonylatban az aranyvízumprogramok eddig általában a feltörekvő piac elitjét vonzották Afrikából és Ázsiából, akik otthon gazdasági/politikai instabilitással szembesültek, vagy egyszerűen szükségük volt egy második útlevélre, hogy vízummentesen utazhassanak.
Magyarország például szeptemberben kezdte frissíteni az idén újraindított saját aranyvízumprogramját, a célközönség azonban a tehetős kínai, orosz, belorusz vagy éppen iráni állampolgárok közül kerül ki.
Portugália a legnépszerűbb, Ausztria csak a szupergazdagoknak fér bele
Az amerikaiakat egészen a járványig hidegen hagyta az európai letelepedés lehetősége. Akkor azonban felébredt a kíváncsiságuk, mert amerikai útlevéllel még akkor sem látogathattak a jó öreg kontinensre, ha magángépeikkel terveztek utazni, vagy itt volt a második otthonuk.
Tavalyhoz képest egyharmadával nőtt az amerikaiak érdeklődése Európa iránt.
A népszerűségi listát Portugália vezeti, mert viszonylag megfizethető: legkevesebb 250 ezer euróval kell támogatni a helyi művészetet vagy a kulturális örökséget. Ennek fejében öt év elteltével akár az uniós állampolgárságot szavatoló portugál útlevél is megszerezhető.
Görögország, Spanyolország és Olaszország szintén felkapott az amerikaiak körében, de az útlevélre tovább kell várni. A csúcsgazdagok – a nettó vagyonuk meghaladja az ötvenmillió dollárt – inkább Máltát vagy Ausztriát részesítik előnyben, amelyek azonnali utat kínálnak az állampolgársághoz, de jóval magasabb áron. A parányi szigetországban az összeg hatszázezer, nyugati szomszédunknál 3,5 millió eurónál kezdődik.
Nem akarnak lemondani az amerikai állampolgárságról
Az európai aranyvízum azonban a legtöbb amerikai számára elérhetetlen. A hétköznapi emberek a közösségi médiában vitatják meg a külföldre költözés lehetőségét.
Tizenöt ország, ahová egyszerű elköltözni címmel jelent meg a választások után egy videó, amelyben egy házaspár segíti tanácsaival azokat, akik elhagynák az Egyesült Államokat. Rövid idő alatt csaknem 600 ezren nézték meg, és négyezer kommentárt fűztek hozzá olyan amerikaiak, akik állításuk szerint „sürgősen feltárnák a tengerentúli élet lehetőségeit”.
Egy hasonló témájú Reddit-bejegyzéshez két hét alatt 1300 megjegyzést fűztek.
Olyan emberekkel is beszéltem, akik úgy érzik, hogy az életük vagy a megélhetésük került veszélybe
– mondta egy amerikai, aki korábban Spanyolországba költözött át, és most már az állampolgárságát várja. Flannery Foster elsősorban a feketékre, a transznemű gyermeküket nevelő szülőkre és a meleg közösségek tagjaira utalt.
Hozzátette azonban, hogy ezek az emberek nem szándékoznak lemondani amerikai állampolgárságukról.
(Borítókép: Németh Kata / Index)