Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson

GettyImages-2181582199
2024.11.27. 20:07
A kivitelezők korábbi állításait cáfolja az újvidéki főügyészség vizsgálata, amely során kiderült, hogy a november 1-jén leomlott előtetőn igenis folyt munka. Egy új betonréteg növelte terhelését, idővel pedig a korrodálódott függesztés adta meg magát, és a leomlott szerkezet emberek tucatjait temette maga alá. Tizenöten nem élték túl a tragédiát.

Hanyagságok egész sora miatt eddig 13 embert, köztük egy minisztert és magas beosztású közalkalmazottat tartóztattak le. A nyomozás szerint az államvasút eszközállományát kezelő cég volt vezérigazgatója például elmulasztotta utasításba foglalni a pályaudvar felújítási munkálatainak rendszeres ellenőrzését, holott erre a törvény is kötelezi – írt a vizsgálat részleteiről a Nova portál.

Az ellenőrzés elmaradása miatt senki sem figyelt fel arra, hogy a merevítők és a függesztés csatlakozása korrodálódott, ami jelentősen csökkentette terhelhetőségét. Ráadásul az előtető tömegét egy újabb réteg vasbetonnal növelték, ami végül rideg törést okozott, és az előtető november 1-jén a földre zuhant.

A felújítást végző kínai konzorcium korábban azt állította: az előtetőn végzett munkálatok nem tartoztak a feladatai közé. Felvételek igazolták azonban, valakik ezen a szerkezeten is dolgoztak, sőt beüvegezték az épület és az előtető közötti rést.

Az épületet kétszer is felavatták: először tavalyelőtt, a szerb államfő és a magyar miniszterelnök jelenlétében, másodszor pedig július 5-én, Goran Vesić közlekedési miniszter jelenlétében.

A nyári, hivatalos megnyitónak volt egy apró bökkenője: senki sem adott ki műszaki engedélyt a felújítási munkálatok befejezése után.

A közben lemondott tárcavezető eddig a legmagasabb rangú gyanúsított. Noha tagadta bűnösségét, kiderült: Vesić annak ellenére nyitotta meg a pályaudvart, hogy a kivitelezéssel nem végeztek.

Műszaki engedély nélkül

A nagyobbik baj az volt, hogy az építésfelügyeleti hatóságokat sem tájékoztatták a munkálatokról, így a vasútállomás azóta sem kapta meg a rendeltetésszerű használathoz elengedhetetlen engedélyt.

Az őrizetbe vett miniszter súlyos mulasztása miatt – minden előzetes ígérete ellenére – legfeljebb harminc napra vizsgálati fogságba került.

Az ügyészség szerint Vesić és helyettese egyaránt olyan tisztséget töltöttek be, amely a védőintézkedések betartására kötelezte őket.

Tisztában voltak azzal, hogy a műszaki szabályok semmibe vételével emberéleteket kockáztatnak.

Goran Vesić és Anita Dimoski július 5-én személyesen jelentek meg az újvidéki pályaudvar B előcsarnokának megnyitóján, holott akkor még javában folyt a rekonstrukció és az átalakítás – állapította meg az ügyészség.

Az ott folyó munkálatokról ezután nem tájékoztatták az építési felügyeletet, így egészen a tragédia napjáig, november 1-jéig nem is derültek ki a kivitelezési mulasztások és műszaki hibák, ennek következtében az előtető végül pillanatok alatt leszakadt.

Súlyosan bántalmaztak egy idős tüntetőt

A tragédia után többször tüntettek Újvidéken és Belgrádban. A felelősök megbüntetését, a vajdasági székvárosban pedig utóbb, a bíróság épülete előtt az igazságszolgáltatás felgyorsítását követelték.

Itt állítottak elő egy 74 éves demonstrálót, akit azzal a gyanúval kísértek az őrsre, hogy paprikasprayt fújt az épületet védő egyik rendőr arcába.

Az idős Ilija Kostićot öten vallatták.

Ketten közülük súlyosan bántalmazták – az egyik olyan erővel öklelte fel a férfit a térdével, hogy utólag el kellett távolítani annak egyik heréjét.

Ez a rendőr, Slobodan Drmanac – mint utólag kiderült – korábban egy már eszméletlen férfit és egy fogyatékos fiatalembert is alaposan helybenhagyott.

A brutális rendőri túlkapás miatt az ellenzék rá és az újvidéki rendőrfőkapitányra is kiterjesztené a vizsgálatot, a belügyminiszterről pedig azt mondták, hogy alkalmatlan a tisztségére.

Ivica Dačić elismerte, hogy az idős demonstrálót két napig fogva tartották, majd szabadulása után keresett orvosi segítséget, de három vizsgálat után sem derültek ki panaszainak okai.

Az viszont vitathatatlan, hogy végül műtéti beavatkozásra szorult. Az igazságot pedig a belügyi vizsgálat fogja kideríteni – mondta a miniszter.

(Borítókép: Mentőcsapatok dolgoznak Újvidéken, Szerbiában, 2024. november 1-jén. Fotó: Serbian Interior Ministry / Handout / Anadolu / Getty Images)

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport