Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
A jobboldali kormány az olaszországi migránsok számának csökkentésében, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig az EU-ban modellértékűnek tartotta az „albániai megoldást”. Az eredeti terv szerint ideiglenesen az Adria túlpartjára, az Albániában épített központokba költöztették volna a menekülteket bevándorlási kérelmük elbírálásáig.
Miután februárban az olasz szenátus is rábólintott az olasz és az albán kormányfő megállapodására támaszkodó törvényjavaslatra, látszólag minden akadály elhárult az elől, hogy az Olaszországba érkező migránsokat ideiglenesen a szemközti országban szállásolják el.
Az elképzelés szerint havonta legfeljebb 3000 férfit toloncoltak volna át Albániába. A felügyeletükkel olasz rendőröket bíztak meg, akik meg is érkeztek új állomáshelyükre – a menekültáradat azonban elmaradt.
Az albániai menekültközpontok október 11-én nyíltak meg, azóta azonban csupán 24 menedékkérőt fogadtak be. Közülük öten 12 óránál is kevesebbet töltöttek a fogdában, míg a többiek valamivel több mint két nap elteltével szabadultak. Mindenkit Olaszországba szállítottak vissza, miután az olasz bírák jogellenesnek minősítették, hogy kérelmük elutasítása esetén Bangladeshez vagy Egyiptomhoz hasonló, Róma által „biztonságosnak” minősített országba deportálják vissza őket.
Az olasz igazságszolgáltatás ezzel fenntartotta az Európai Bíróság döntését, amely szerint unión kívüli országot csak akkor lehet biztonságosnak nyilvánítani, ha teljes területe biztonságosnak tekinthető.
Az ítélet után újabb menedékkérők már nem érkeztek, így a menekültközpontok üresen kongtak.
„Korszakos kudarc”
Két hete több mint ötven átvezényelt olasz rendőrt szállítottak haza, a hétvégén pedig többtucatnyi olasz szociális gondozó tért vissza, miután albániai jelenlétüket „feleslegesnek” minősítették – jelentette a Guardian.
„Pénzügyi katasztrófának” nevezte az olasz ellenzék már korábban Giorgia Meloni olasz és Edi Rama albán kormányfő megállapodását, amely öt év alatt egymilliárd eurót emésztett volna fel a menedékkérők ideiglenes elhelyezésére – miközben az olasz kabinet költségvetési hiánnyal küszködik, és kénytelen csökkenteni az oktatásra, az egészségügyre és a társadalombiztosításra szánt kiadásokat.
Korszakos kudarc
– állapította meg a baloldali Più Europa, azaz Több Európát párt elnöke. Riccardo Magi arra emlékeztetett, hogy a kormány tetemes mennyiségű közpénzt herdált el a központok felépítésére, amelyek nem látták el feladatukat, így most a rendőrök, majd a szociális munkások is kénytelenek voltak hazatérni.
A zsákutcába torkollt elképzelés vitát gerjesztett a kormány és az igazságszolgáltatás között, a szélsőjobboldali pártok pedig a projekt akadályozásával vádolták a bírákat.
Az albániai központok nyitva maradnak
„Fel kell hagyni a bírák támadásával csak azért, mert nem tetszik egy döntés” – így reagált Nápoly főügyésze, az olasz igazságszolgáltatás egyik legtekintélyesebb személyisége a vádakra.
Nem szeretnék politikai ítéletet hirdetni, de Albániában 250 rendfenntartó állomásozik, akiknek szinte semmi munkájuk sincs
– mondta Nicola Gratteri, aki felidézte, hogy Olaszországban a rendőrség eközben többezres létszámhiánnyal küszködik.
Az albániai központok „nyitva lesznek és működőképesek maradnak” – erősítette meg az olasz kormány, elvégre a miniszterelnök, Giorgia Meloni hitelessége forog kockán, miután a bevándorlás egyik központi kampánytémája. Elődeit azért bírálta, mert közpénzt költöttek a migrációs válság kezelésére.
Egy novemberi hétvégén nyolc menedékkérőt szállítottak Albániába az olasz haditengerészet hajóján. Az átköltöztetés negyedmillió euróba került, menedékkérőnként több mint 31 ezer euróba, napi árfolyamon fejenként csaknem 13 millió forintba.
Temérdek pénzt költöttünk arra, hogy az emberek jogaival játszadozzunk. Ez országunk szégyenletes pillanataként marad meg a történelemben
– szögezte le Elisabetta Piccolotti, a Zöld és Baloldali Szövetség képviselője.
(Borítókép: Migránsok 2022. augusztus 3-án Lampedusában, Olaszországban. Fotó: Antonio Masiello / Getty Images)