Civilként arcon lőtték, élve eltemették a háború elején, most pedig besorozták az ukrán férfit
További Külföld cikkek
- A Google Maps lefotózta, ahogy egy holttestet gyömöszölnek egy autó csomagtartójába
- Kétségbeesetten kéri az FBI az amerikaiakat, nehogy lelőjék a kínainak vélt drónokat
- Mészárszék várta az észak-koreai katonákat Kurszknál
- Fáról lezuhant, meglőtt medve zúzott halálra egy vadászt az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a moszkvai merénylet után, videón a vallomása
Óriási megdöbbenést váltott ki egy ukrán férfi esete még 2022-ben, az orosz–ukrán háború kitörése utáni hónapokban. Amint arról mi is beszámoltunk, Mikola Kulicsenkót testvéreivel együtt megkínozták, lelőtték, majd élve eltemették, de a férfi csodával határos módon túlélte a megpróbáltatásokat.
Két és fél évvel később azonban még ő sem úszhatta meg, hogy besorozzák az ukrán hadseregbe.
„Nagyon nehéz volt kimászni a síromból. Mit változtatna az, ha most a lövészárkokba mennék? Az életemet a frontra vinném, és otthagynám a semmiért” – így reagált Kulicsenko a The New York Times cikke szerint, miután 2022-ben átélte a háború borzalmait, most pedig megkapta a katonai behívóját.
A 2022-ben 33 éves Mikola Kulicsenkót a Dovzsik nevű településen lévő családi házuknál fogták el testvéreivel együtt orosz katonák. A falvat korábban már elfoglalta az orosz hadsereg, de később az egyik menetoszlopukat támadás érte, ezért visszatértek a településre megkeresni a támadókat. A házban kettő fivérével és nővérével élt együtt Kulicsenko, de csak a három fiútestvér tartózkodott otthon, amikor három orosz katona érkezett hozzájuk. A házban az oroszok a gyerekek nagyapjának katonai kitüntetéseit és egy katonai táskát találtak, ezért azt hitték, a családnak rejtegetnivalója van, majd elhurcolták őket.
A három testvért – Mikolát, Jevhent és Dmitrót – három napon keresztül egy pincében tartották fogva, ahol különböző kínzásoknak vetették őket alá. Fémrudakkal verték a fiúk minden testrészét, szájukba fegyvercsövet dugtak, majd szemüket bekötötték, végtagjaikat ragasztószalaggal összekötötték, és egy elhagyatott földterületre vitték el őket.
A testvéreket egymás mellé térdeltették, miközben megásták a sírjukat, majd szépen sorban mindhármójukat lelőtték, és belerúgták őket a gödrökbe.
Mikolát az arcán érte a találat, amitől összeesett, azonban még eszméleténél volt, és tudta, csak akkor élheti túl, ha halottnak tetteti magát. „Nehezen vettem a levegőt, mivel Gyima rajtam feküdt, de a karjaimat és a térdemet használva ki tudtam lökni a bátyámat a gödör oldalára, majd kimásztam” – idézte fel még 2022-ben Mikola, majd egy közeli házban talált menedékre, ahol egy nő befogadta és ápolta addig, amíg fel nem épült.
Mikola Kulicsenko esete rávilágít arra, hogy mennyire zűrzavaros és kiszámíthatatlan a mozgósítási rendszer Ukrajnában. Emlékezetes, hogy pár héttel ezelőtt Joe Biden arról beszélt, Ukrajnának meg kellene változtatnia a sorkötelezettség alsó korhatárát. A január 20-ig hivatalában lévő amerikai elnök a jelenlegi 25-ről 18-ra kellene levinni a korhatárt, hogy bővíteni tudják a fegyveres erők létszámát.
A sírból visszatérő férfi azután vált sorozásra alkalmassá, miután egy 2023-as szabálymódosításban megszüntettek néhány mentességre vonatkozó kitételt, többek között a beteg rokonaikat gondozó személyek esetében. A módosításokkal azt akarták elérni, hogy minél kevesebben tudják szándékosan megkerülni a sorozást, ugyanis sokan az ápolási kitételre hivatkozva menttették fel magukat a katonai szolgálat alól.
Olekszandr Litvinenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára novemberben azt mondta a parlamentben, hogy 160 ezer férfit terveznek besorozni a közeljövőben, amivel a katonai egységek erejének a 85 százalékát visszaállítanák. A sorozási tervezet azonban nem nyerte el mindenkinek a tetszését. Makszim Zsorin őrnagy, a 3. rohamdandár parancsnoka szerint nagy a kockázata annak, hogy kevésbé motivált és egészséges katonákkal töltik fel az állományt. „A személyi állomány minősége az utóbbi időben jelentősen romlott” – fogalmazott a parancsnok.
Az ukrajnai háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben.
(Borítókép: Egy ukrán toborzási hirdetőtábla Zaporizzsja központjában, Ukrajnában 2024. március 23-án. Fotó: Andriy Andriyenko / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)