Jogsértőnek találta a lombikbébiszektor államosítását az EU

2024.12.16. 16:12
Az Európai Bizottság egy újabb szakaszba léptette a Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárást. Indoklásuk szerint a meddőségi kezelések államosításánál és a légi járművek üzemben tartásánál sem tartotta be a magyar kormány az uniós szabályokat.

Magyarországon 2022 júniusa óta az állami ellenőrzés alatt álló intézményekre korlátozta a kormány az orvosilag asszisztált reprodukciós szolgáltatásokat. Ennek értelmében a jövőben nem lesz engedélyezve a magánszolgáltatóknak, hogy meddőségi kezeléseket biztosítsanak.

Az Európai Bizottság szerint ezek a korlátozások sértik az uniós szabályokat, és a letelepedés szabadságát is – számolt be róla a hvg.hu.

A közlemény szerint az Európai Bizottság úgy látja, hogy a meddőségi kezelések államosítását semmilyen közérdekű megfontolás nem támasztja alá, valamint a közegészség és a közrend védelmét sem szolgálja.

„Nincs bizonyíték arra, hogy a magánszolgáltatók 2022 júniusa előtt nem garantálták volna az orvosilag asszisztált reprodukció biztonságosságát és minőségét. Emellett az intézkedés a jelek szerint nem javítja az orvosilag asszisztált reprodukcióhoz való hozzáférést sem, mivel csökkentette a szolgáltatók számát” – idézték a döntés magyarázatát.

Az Európai Bizottság két hónapot adott a magyar kormánynak arra, hogy az indokolással ellátott véleményre válaszoljon, és a szükséges intézkedéseket meghozza.

Amennyiben ez nem történik meg, a bizottság az Európai Unió Bírósága elé terjesztheti az ügyet – hangsúlyozták.

A polgári repülésbiztonságnál is problémát találtak

Az Európai Bizottság által indított másik eljárás szerint Magyarország nem tartja be a polgári repülésbiztonsági felügyeletre vonatkozó uniós szabályokat. 

Az MA Bizottság úgy látja, hogy a magyar kormány nem tesz eleget a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményekről és igazgatási eljárásokról szóló rendeletben előírt követelményeknek.

Magyarország nem tud elegendő számú képzett személyzetet felmutatni ahhoz, hogy megfelelően felügyelje az engedéllyel rendelkező üzemben tartókat és azok szabályos működését

– emelték ki a közleményben.

Hozzátették, hogy a minősített szervezetek tevékenységeinek nyomon követésére szolgáló hatékony ellenőrzési programok is hiányoznak, ideértve a rendszeres átvizsgálásokat és vizsgálatokat.

Az Európai Bizottság ebben az ügyben is felszólító levelet küldött Magyarországnak, valamint két hónapot adott arra, hogy a magyar kormány válaszoljon a levélre, és javítsa a bizottság által feltárt hiányosságokat.