Átütő támadásra készülnek az oroszok: Zaporizzsjánál szakítanák ketté az ukrán hadsereget
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Két helyszínen is nagyszabású offenzívára készül az orosz hadsereg Ukrajnában. A terv szerint Herszon és Zaporizzsja régiókban törnék át a frontot, ezzel gyakorlatilag kettészakítanák a harcoló ukrán erőket.
A csapatösszevonásokról már októberben hírt kapott az ukrán vezetés. November közepén Vlagyiszlav Volosin, az ukrán hadsereg déli parancsnokságának szóvivője a Reutersnek úgy fogalmazott: bármelyik nap megindulhat az oroszok támadása.
Drónok, motorok és homokfutók
Volosin akkor arról beszélt, hogy elsősorban Zaporizzsjánál várnak támadást, itt vontak össze jelentős erőt az oroszok, ráadásul nemcsak egyszerű gyalogsági egységeket, hanem képzett alakulatokat, páncélosokat és rengeteg drónt is – írta akkor a The Kyiv Independent.
Jelentések érkeztek homokfutók és motorkerékpárok ideszállításáról is, ami azt jelzi, hogy az oroszok nem lassú, felőrlő taktikát készülnek alkalmazni, hanem nagy sebességgel szakítanák át az ukrán frontot, nem hagyva időt a védőknek a reagálásra.
Ha a tervük bejön, akkor gyakorlatilag a front közepén kettészakíthatnák az ukrán hadsereget.
Herszonnál is készülődnek
Ugyan a támadás azóta sem indult meg, de az oroszok nem hagytak fel a tervvel, és újabb és újabb csapatokat vezényeltek a térségbe. Sőt, a jelentések szerint már Herszonnál is készülődnek. Itt már novemberben is voltak kisebb próbálkozások, ám ezek feltehetően még csak teszt jellegűek voltak.
Az oroszok még a háború első évében adták fel Herszon városát, és a Dnyeper túlsó partjára húzódtak vissza. A település elvesztése azóta is komoly arcvesztést okoz Vlagyimir Putyin elnöknek, hiszen a Herszoni területet – egy megkérdőjelezhető hitelességű népszavazás során – Oroszországhoz csatolták, majd később egy jelentős részéről le kellett mondaniuk a visszavonulás miatt.
Ezúttal jelentős légitámadást terveznek a város ellen, az ukránok szerint több mint négyezer légi járművel támadnának az oroszok, köztük repülőgépekkel, helikopterekkel és drónokkal is. Az oroszok tervét nehezíti, hogy az átkelés jelenleg szinte lehetetlen, miután két éve az összes dnyeperi hidat felrobbantották.
Szintén nehezíti a hadműveletet, hogy a térségből néhány egységet és felszerelést a Kurszki területre irányítottak át, amikor augusztusban az ukrán hadsereg betört oda. Az ukrán védelem egyébként is erős a Dnyeper jobb partján, így ez a térség maximum figyelemlekötés miatt lesz megtámadva az oroszok részéről, a legfőbb erőt pedig a zaporizzsjai áttörésre tartogatják.
Keleten is előrenyomulnak
Közben nem állt meg az orosz előrenyomulás keleten sem: a donbászi régióban, Csasziv Jarnál sikerült újabb területeket elfoglalniuk az oroszoknak.
A hírről a RIA Novosztyi orosz portál számolt be, de hozzátették: nem olyan gyors ez az előrenyomulás, mint Moszkvában szeretnék. Ennek ellenére teljes mértékig biztosak a kulcsfontosságú város „felszabadításában”.
Súlyos veszteségek
Az előrenyomulás egyébként jelentős veszteségekkel is jár, de nemcsak Donbászban, hanem a Kurszki területen is.
Itt vetették be az Észak-Koreából érkező katonák nagy részét, és dél-koreai hírszerzési jelentések szerint közülük sokan már nem is térnek haza. Néhány hét alatt ugyanis több mint ezer észak-koreai katona esett el vagy vált harcképtelenné. A Moscow Times cikke szerint máris felmerült, hogy Phenjan újabb csapatokat küldjön az oroszok segítségére.
Az ukrajnai háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük – ebben a cikkünkben.