A brexit óta először vesz részt a brit kormányfő egy uniós csúcson
További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Keir Starmer brit miniszterelnök is ott lesz jövő februárban az uniós vezetők informális csúcstalálkozóján – írja a BBC.
Ez az első ilyen meghívás azóta, hogy Nagy-Britannia hivatalosan kilépett az Európai Unióból. A fő téma Európa védelme és a katonai együttműködések lesznek. Donald Trump amerikai elnök januári beiktatása után ugyanis Európa várhatóan nem támaszkodhat kizárólag az Egyesült Államokra katonai szinten, ezt már a leendő elnök is többször hangoztatta.
Európa védelmében pedig Nagy-Britannia kulcsfontosságú, hiszen a szigetországnak van az egyik legfejlettebb hadereje a kontinensen. Az egyre sűrűsödő háborúk és Trump fenyegetése a NATO-ból való kilépés miatt rendkívül fontos, hogy Európának is legyen egy közös válasza a kérdésre. A brexittel szinte senki sem járt jól, hiszen az EU elveszítette az egyik legnagyobb piacát és a francia után a legerősebb hadseregét, míg Nagy-Britannia elbukta azon érdekérvényesítő erejét a világban, amely az EU-val közösen még megvolt számukra.
Jelentős veszteségek
A baloldali brit kormány már hatalomra kerülése óta próbál minél több tárgyalást kezdeményezni Brüsszellel, ugyan a teljes brexitet várhatóan nem mernék visszacsinálni, de jó néhány rendelkezését semmissé tennék.
Az EU pedig a fent említett okok miatt szintén hajlandó lehet egyezségre jutni Londonnal. A védelem mellett például kereskedelmi kérdésekben is születhetnek megállapodások, azaz a britek adnák a hadseregüket, cserébe valamilyen módon ismét részt vehetnének az uniós kereskedelemben. Nagy-Britanniának ugyanis mintegy négyszázalékos GDP-veszteséget okoz évente a brexit.
A BBC-nek nyilatkozó uniós diplomaták szerint ugyanakkor nincs hátsó ajtó, azaz nem valószínű, hogy mindent megkap London a védelemért cserébe. Valamilyen megállapodás ugyanakkor születhet. „Tudunk egyszerre sétálni és rágózni is közben” – mondta egy névtelenséget kérő diplomata.
Fontos ügyek: a migráció és a halak
Két területen lehet egyébként áttörés. Az egyik, hogy London szeretné, ha eltörölnék az élő állatokra vonatkozó előírásokat, így nem kellene szigorú állatorvosi szabályokat betartani, amely ellehetetleníti a mezőgazdasági termékek kereskedését. Másrészt pedig az unió belépést kérhet a brit felségvizekre, egy új halászati megállapodás keretében.
Szintén kiemelt téma lehet a migráció, ám ebben a legtöbb megszólaló szerint kizárt, hogy bármilyen egyezség születhet.
Egy friss felmérés szerint egyébként a brit szavazók körében immár 50 százalék felett van azok száma, akik sokkal szorosabb együttműködést szeretnének az unióval. A legtöbben egyébként a szabad mozgást korlátozó intézkedéseket szeretnék semmissé tenni a brexitből.