Szergej Lavrov: Mindenhonnan ki kellene tiltani Zelenszkijt az öltözéke miatt

2024.12.29. 08:36
Két orosz lapnak is megszólalt a hétvégén Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter interjút adott a RIA Novosztyi című orosz hírportálnak, de a Kommerszantnak is nyilatkozott a háborúval kapcsolatban. A két lapnak Lavrov beszélt arról, mi kell a békéhez, és azt is elárulta, miért tiltaná ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a diplomáciai eseményekről.

Bármikor kész újra tárgyalóasztalhoz ülni Oroszország Ukrajnával, hogy megállapodjanak a békéről, ám ezt szigorú feltételekhez szabnák. Erről beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a RIA Novosztyi orosz hírportálnak adott interjújában.

Lavrov leszögezte: sokkal hamarabb eljöhetett volna a béke Ukrajnában, ha az Egyesült Államok nem avatkozik be, nem állít „bábkormányt” Kijevben. Szerinte az orosz feltételek nem változtak: Ukrajnát demilitarizált országként és „nácitlanítva” tudják csak elképzelni Moszkvában, amely a NATO-val sem lép szövetségre, és nukleáris fegyverei sem lehetnek. Ezenfelül pedig el kell ismerniük Oroszország területi igényeit is.

Lavrov szerint csak így lehet elérni egy hosszan tartó békét a két ország között. Szerinte azonban Kijevben most az a terv, hogy összehozzanak egy bármilyen tűzszünetet, és utána megerősödve, felfegyverkezve újra megindítsák a harcokat. Véleménye szerint ez zsákutca lesz.

Kitiltaná Zelenszkijt

A Kommerszant című lapnak egyébként magáról az ukrán elnökről is beszélt, mégpedig annak apropóján, hogy Magnus Carlsen sakkvilágbajnok botrányt okozott a farmernadrágjával a rapidsakk-világbajnokságon, New Yorkban. Lavrov ezzel kapcsolatban elmondta:

Zelenszkij évek óta direkt fittyet hány a diplomáciai dress code-ra, ezért simán ki lehetne őt tiltani az ilyen eseményekről.

„Ez elég sok problémát megoldana” – tette hozzá Lavrov.

Az interjúban Lavrov kijelentette: Oroszország el fogja vetni a rövid és közepes hatótávolságú rakéták telepítésére javasolt moratóriumot, mivel az Egyesült Államok megkezdte az ilyen fegyverek telepítését. „Az Egyesült Államok és a NATO stratégiai téren végrehajtott destabilizáló akcióinak és ennek megfelelően az ezekből eredő fenyegetések alakulásának elemzése alapján értékeljük a helyzetet” – fogalmazott Lavrov.

Kifejtette: „ma már világos, hogy a rövid és közepes hatótávolságú rakéták telepítésére vonatkozó moratóriumunk gyakorlatilag már nem tartható fenn, és fel kell hagynunk vele; az Egyesült Államok arrogáns módon figyelmen kívül hagyta Oroszország és Kína figyelmeztetéseit, és hozzáfogott a világ különböző régióiban az ilyen osztályba tartozó fegyverek telepítéséhez”.

Szíriában kivárnak az oroszok

A RIA interjújában Ukrajna után szóba került Szíria helyzete is. Itt több orosz katonai bázis is megtalálható, amelyeket azután sem ürítettek ki, hogy összeomlott a Moszkva által támogatott, és az utolsó pillanatban oda menekülő Bassár el-Aszad diktatórikus rezsimje. Lavrov szerint egyelőre meg kell várni, hogy az átmeneti kormány után milyen hatalom lesz Szíriában, és az mennyire lesz szilárd. Moszkva egyelőre nem kapott semmilyen hivatalos kérést az átmeneti kormánytól, hogy hagyják el ezeket a bázisokat. Ha március után lesz egy stabil kormány, amellyel tárgyalni lehet, akkor átbeszélik ezeket a dolgokat.

Lavrov az interjúban beszélt a 2026 februárjában lejáró START-egyezményről is. A Stratégiai Fegyverzetcsökkentési Szerződés bizonyos intézkedéseit már tavaly felfüggesztette Vlagyimir Putyin orosz elnök, és az eddigi jelek arról tanúskodtak, hogy Oroszország nem fogja megújítani a paktumot a lejárata után. Lavrov szerint ugyanakkor egy év alatt még sok minden történhet, és amennyiben Washington felhagy az oroszellenességgel – erre Donald Trump beiktatása után jó esély kínálkozik –, akkor készek tárgyalni a megújításról.

Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, vasárnapi percről percre frissülő cikkünket itt találja.