A német és a francia külügyminiszter Damaszkuszban tárgyal az új szíriai vezetéssel

2025.01.03. 10:49
Az Európai Unió képviseletében Szíriába látogatott Annalena Baerbock német és Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter azért, hogy találkozzanak az ország vezetőjével, Ahmed es-Saráával. A két miniszter találkozik az Aszad-kormány által elnyomott és marginalizált civil társadalom képviselőivel is. A tervek szerint januárban Franciaország otthont ad egy nemzetközi találkozónak Szíriáról, mely az amerikai, európai, arab és török miniszterek és tisztviselők decemberi hasonló találkozóját követi.

Annalena Baerbock német külügyminiszter az Európai Unió (EU) nevében francia kollégájával együtt egynapos látogatásra Szíriába utazott, ahol találkozik az ország de facto vezetőjével, Ahmed es-Saráával – közölte pénteken a német külügyminisztérium.

„A mai utam – francia kollégámmal együtt és az EU nevében – egyértelmű jelzés a szíriaiaknak: lehetséges egy új politikai kezdet Európa és Szíria, Németország és Szíria között” – mondta Baerbock a minisztérium Damaszkuszba indulása előtt kiadott közleménye szerint.

Baerbock és Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter az első európai uniós csúcsdiplomata, aki Szíriába látogat azóta, hogy december 8-án a felkelők elfoglalták Damaszkuszt. Ezzel az elnököt, Bassár el-Aszadot a mintegy 13 évig tartó polgárháború után menekülésre kényszerítették, véget vetve családja több évtizedes uralmának.

Szíriában egy békés és igényes átmenetet akarunk előmozdítani a szíriaiak és a regionális stabilitás szolgálatában 

– mondta Barrot az X közösségi oldalon.

A Saráa vezette Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű iszlamista csoport Aszad leváltása óta igyekszik megnyugtatni az arab országokat és a nemzetközi közösséget, hogy minden szíriai nevében kormányoz, és nem fog iszlamista forradalmat exportálni.

A nyugati kormányok elkezdték fokozatosan felvenni a kapcsolatot a Saráával és csoportjával egy korábban az Al-Kaida terrorszervezettel összeköttetésben álló szunnita muszlim csoporttal, és nekiláttak megvitatni, hogy megszüntessék a csoport terrorista minősítését.

Baerbock elmondta, hogy Szíriába „kinyújtott kézzel” utazik, továbbá a szíriai új vezetőkkel szembeni „egyértelmű elvárásokkal”, akiket szerinte a tetteik alapján fognak megítélni. „Tudjuk, hogy a HTS ideológiailag honnan jön, mit tett a múltban” – hangoztatta a politikus.

De halljuk és látjuk a törekvést a mérsékletre és a megértésre a más fontos szereplőkkel. A cél most az, hogy Szíria ismét a nemzetközi közösség megbecsült tagjává váljon

– utalt Baerbock az Egyesült Államokkal szövetséges kurd Szíriai Demokratikus Erőkkel (SDF) folytatott tárgyalásokra. 

A két miniszter találkozik az Aszad-kormány által elnyomott és marginalizált civil társadalom képviselőivel is.

Miután a háború több mint félmillió emberéletet követelt, emberek milliói kényszerültek elhagyni otthonukat, Ahmed es-Saráa az Aszad-kormány ellen bevezetett nemzetközi szankciók feloldását kéri a nemzetközi közösségtől.

A tervek szerint januárban Franciaország otthont ad egy nemzetközi találkozónak Szíriáról, mely az amerikai, európai, arab és török miniszterek és tisztviselők decemberi hasonló találkozóját követi.