Szíria vezetője nem nyújtott kezet a német külügyminiszternek a nők jogairól szóló megbeszélésen

2025.01.05. 13:51
Nem fogott kezet a német külügyminiszterrel Szíria de facto vezetője. Annalena Baerbock szerint annak ellenére, hogy ez várható volt, sem ő, sem a francia külügyminiszter nem osztja ezt a nézetet, ezért Jean-Noël Barrot, akivel Ahmed Hussein Al-Sharaa hajlandó volt kezet fogni, nem nyújtott kezet a szír vezetőnek.

Szíria de facto vezetője, Ahmed Hussein Al-Sharaa nem volt hajlandó kezet fogni Annalena Baerbock német külügyminiszterrel egy, a nők jogairól szóló megbeszélésen Damaszkuszban. 

A Politico azt írta, a német tisztviselő francia kollégájával, Jean-Noël Barrot-val érkezett a háborús országba, akivel Ahmed Hussein Al-Sharaa hajlandó volt kezet fogni. Baerbock az esettel kapcsolatban úgy fogalmazott, számítottak arra, hogy ez fog történni.

Ahogy ideutaztam, világos volt számomra, hogy nem lesz hagyományos kézfogás

– mondta Baerbock, majd kihangsúlyozta, hogy ennek ellenére sem ő, sem a francia külügyminiszter nem osztja ezt a nézetet, ezért Jean-Noël Barrot sem nyújtott kezet a szír vezetőnek.  

A találkozásról készült videófelvételen jól látható, hogy miután a két európai vezető besétál a terembe, Ahmed Hussein Al-Sharaa kezet nyújt a francia miniszternek, a német külügyminisztert azonban csak egy biccentéssel köszönti. 

Aggódnak a nők és a kisebbségek jogaiért 

Annalena Baerbock és Jean-Noël Barrot az első uniós miniszterek, akik Szíriába látogattak azóta, hogy december elején egy iszlamista lázadó felkelés következtében megbuktatták a korábbi vezető, Bassár el-Aszad régóta fennálló rendszerét.

Al-Sharaa, akit Abu Mohammed al-Golani néven is ismernek, a Hayat Tahrir al-Sham, azaz a HTS lázadócsoport vezetője. A csoport az al-Kaida egykori tagszervezete, akiket az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is terrorszervezetként tart nyilván.

Így a csoport múltját tekintve hatalomra jutásuk aggodalmakat váltott ki a nők és a kisebbségek jogainak védelmével kapcsolatban Szíriában. A német és francia vezetők azért érkeztek a háborús országba, hogy ezekről tárgyaljanak.