Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
A humán metapneumovírusként (HMPV) azonosított kórokozó miatt ezen a télen megszaporodtak a megbetegedések az észak-kínai tartományokban, különösen a gyermekek körében. A járvány öt évvel azután tört ki, hogy a világot először értesítették egy új koronavírus megjelenéséről a kínai Vuhanban, amely később hétmillió halálos áldozattal járó világjárványba fordult át – közölte a The Independent.
A kínai kórházakban maszkot viselő emberekről készült fotók és videók jelentek meg a közösségi média felületein, a helyi hírek pedig a Covid kezdeti kitöréséhez hasonlították a jeleneteket.
Az egészségügyi hatóságok új intézkedéseket vezetnek be az ismeretlen eredetű tüdőgyulladásos esetek terjedésének nyomon követésére és kezelésére, ennek ellenére Peking nem fektet nagy hangsúlyt a fejleményekre, szokásos téli eseményként tekint a jelenségre.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken azt mondta: „A légúti fertőzések általában a téli szezonban tetőznek. A betegségek kevésbé súlyosak, és kisebb mértékben terjednek el az előző évhez képest.”
Mi az a HMPV?
A humán metapneumovírus vagy HMPV egy légúti vírus, amely a megfázáshoz és az influenzához hasonló tüneteket okoz. Bár a betegség jellemzően enyhe, súlyos szövődményekhez, például tüdőgyulladáshoz vezethet, különösen csecsemőknél, időseknél és legyengült immunrendszerűeknél.
A HMPV-t először 2001-ben azonosították, amely egy egyszálú RNS-vírus, cseppfertőzéssel vagy szennyezett felületekkel érintkezve terjed. Korábban számos országban azonosítottak eseteket, köztük az Egyesült Királyságban is.
Tünetei közé tartozik a köhögés, láz, orrdugulás és fáradtság, a lappangási idő 3–6 nap. A Covid–19-től eltérően a HMPV ellen nincs vakcina vagy specifikus vírusellenes kezelés, a gyógyítása elsősorban a tünetek kezelésére terjed ki.
Növekvő HMPV-esetek Kínában
A kínai Nemzeti Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Hivatal a közelmúltban arról számolt be, hogy télen megnövekedett a légúti fertőzések, köztük a HMPV előfordulása. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem hirdetett globális egészségügyi vészhelyzetet, de az esetek számának növekedése arra késztette a hatóságokat, hogy erősítsék meg a megfigyelési rendszereket.
Kísérleti programot indítottak az ismeretlen eredetű tüdőgyulladás nyomon követésére, biztosítva, hogy a laboratóriumok és az egészségügyi ügynökségek hatékonyabban jelentsék és kezeljék az eseteket – jelentette a CCTV állami műsorszolgáltató egy sajtótájékoztatón egy adminisztrációs tisztviselőt idézve.
A HMPV-vírus átterjedhet más országokba?
Hongkong néhány HMPV-esetet jelentett. A szomszédos országok, például Kambodzsa és Tajvan élénken figyelik a helyzetet. Kambodzsa fertőző betegségek elleni védekezési osztálya figyelmeztetéseket adott ki a HMPV-vel kapcsolatban, megjegyezve, hogy hasonló a Covid–19-hez és az influenzához.
A tajvani járványügyi központ szerint a vírus nagyobb kockázatot jelent a gyermekek, az idősek és az immunhiányos egyének számára.
A szomszédos Indiában a tisztviselők szerint nincs szükség pánikra, mivel a HMPV „olyan, mint bármely más légúti vírus”.
A metapneumovírus minden más légúti vírushoz hasonlóan megfázást okoz, nagyon időseknél és nagyon fiataloknál pedig influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek
– mondta az Egészségügyi Főigazgatóság (DGHS) illetékese, Atul Goel.
A kínai külügyminisztérium szóvivője a polgárokat és a turistákat arról biztosította, hogy kínai kormány törődik az országba érkező állampolgárai és a külföldiek egészségével, valamint leszögezték: „Biztonságos Kínában utazni.”