Tarjányi Péter: Trumpnak és Ficónak is szüksége lehet a mentális támogatásra
További Külföld cikkek
-
Elkezdődött az európai válságtalálkozó, nemcsak Ukrajna, hanem Európa jövője is a tét
- Nem javul Ferenc pápa állapota, az orvosok összetett klinikai kórképről beszélnek
- Új vészhelyzeti kikötőt létesítenek Szantorinin a földrengések miatt
- Tovább emelkedett a Kentucky államot sújtó áradások halálos áldozatainak száma
- Kisiklott egy vonat Erdélyben, a nemzetközi vonatoknál is késések várhatók
Az Oroszország és Ukrajna közti békével kapcsolatban Tarjányi Péter elmondta, hogy Donald Trump egyik legfontosabb teendői között van a két ország közötti béke megteremtése. A szakértő szerint az amerikai elnök nehezen tudja elfogadni azt, hogy ez nagyobb feladat, mint ahogy azt korábban gondolta. A szakértő szerint komoly fejtörést okoz Washingtonban az, hogy gazdasági, katonai szempontból 2016-hoz képest magasabb szintre emelkedett az Oroszország, Kína, Belarusz, Irán és Észak-Korea közötti kapcsolat.
A Kreml továbbra is a béketárgyalások mellett áll, azonban arra csak a megfelelő garanciák mellett hajlandó. Az Egyesült Államok szerint Ukrajna ezeket nem fogadhatja el, mert a tárgyalásokat csak az orosz hadsereg „pihentetésére” használnák fel, majd pedig újra lerohannák Ukrajnát. A szakértő szerint az Egyesült Államok az energiaárak csökkentését vette célba, hogy minél kevesebb bevételhez jusson Oroszország, ezzel kényszerítve a tárgyalóasztalhoz.
Lengyelország szerepe felértékelődik
Lengyelország évek óta növeli hadseregéének költségvetését, az pedig, hogy a NATO tagállamoknak bejelentették a költségvetés kötelező emelését, csak nekik kedvez. A lengyelek kiépítettek egy olyan háttérüzem- és szervizkapacitást, amelynek köszönhetően katonai fejlesztések szempontjából az Egyesült Államok egyik legkomolyabb partnerévé válhatnak. Hadseregük pedig a németet és a franciát is megelőzheti.
Tarjányi szerint a magyar politikusoknak észre kell venniük azt, hogy a lengyelek világpolitikai szempontból magasabb pozícióba fognak kerülni, ezáltal újra fel kellene melegíteni a lengyel–magyar kapcsolatokat.
A beszélgetésben szóba került még, hogy:
- Oroszországnak nem sikerült visszafoglalnia a Kurszki területet. Moszkva olyan veszteségeket szenvedett el, hogy az orosz hadsereg kivonta a térségből csapatait – köztük az Észak-Koreától kapottakat –, hogy azokat újrarendezze és feltöltse.
- Donyeck és Luhanszk térségében lépésben, de folyamatosan halad előre az orosz hadsereg. Az ukrán elnök pedig emberhiányról számolt be, ennek következtében csökkenthetik a hadköteles katonák életkorát.
- Tavaly Donald Trump és Robert Fico ellen is merényletet próbáltak meg elkövetni, ezért mindkét vezetőnek szüksége lehet mentális támogatásra. Amennyiben a segítséget elutasítják, úgy Tarjányi szerint egyfajta „istenkomplexusba” kerülhetnek, miszerint nekik küldetésük van.
- Újabb titkosrendőrség jöhet létre Szíriában. A szakértő szerint „az erőszakszervezetek munkája” kell ahhoz, hogy az állam újra működőképes lehessen. Az új vezetés szeretne stabilitást mutatni a külvilág felé, és egyben bosszút állni az előző kormányon. Egy titkosrendőrség megteremthetné a rendet, és bosszút is állhatna, azonban ez egy ellenállást teremtene, ami könnyen vezethet polgárháborúhoz.