Tarjányi Péter: Washington most mindennek megkéri az árát
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: amíg Brüsszel sikoltozik, Magyarország tárgyalásokkal oldja meg problémáit
- Evakuáltak egy kórházat Thaiföldön a földrengés miatt, egy nő az utcán szülte meg gyermekét
- Bíróság előtt az idős hölgy, aki régen még terroristaként bankokat rabolt
- Mik azok a tetkók az amerikai védelmi miniszteren?
- Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
A beszélgetés kezdetén felvetődött az a kérdés, hogy mi a háború lezárása? Tarjányi Péter az Indexnek elmondta, számára a legfontosabb üzenete a hétvégén Szaúd-Arábiában tartott tárgyalásnak az, hogy a háború befejezéséről Európa, az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország is más elképzelésekkel rendelkezik. Kiemelte, hogy az Amerikai Egyesült Államok teljesen más megközelítéssel áll a háború befejezéséhez. Úgy fogalmazott:
„most mindennek megkéri Washington az árát.”
Az Egyesült Államok komoly, gazdaságilag csábító megoldásokat, gondolatokat fogalmazott meg Oroszország szempontjából. Már többen is beszéltek arról, miszerint az Egyesült Államok automatikusan nyerő helyzetbe hozta Moszkvát.
Tarjányi Péter álláspontja szerint egy olyan helyzet körvonalazódott az elmúlt napokban, amelyben Amerika egy „ajándékcsomaggal” készült erre a találkozóra Oroszország számára, s a csomag tartalmazza amerikai energetikai cégek visszatérését és kereskedését az Orosz Föderációban, valamint számos szankció feloldását.
Viszont azt látni kell, hogy ez amerikai megállapodás. Nem ukrán és nem európai megállapodás
– hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő.

Azzal kapcsolatban, hogy amennyiben nincs megállapodás, akkor Washington azt is átgondolja, hogy ne csupán katonai felszereléssel, de katonai erővel is támogassa Ukrajnát Oroszországal szemben, Tarjányi úgy fogalmazott,
van egy nagyon szép, elkészített kesztyű, de azért a másik kézben ott van egy korbács is.
A beszélgetésben szó esett arról is, hogy
- nincs kőbe vésett amerikai békejavaslat, kizárólag elméletek vannak;
- Ukrajnának el kell fogadnia, hogy sem Európa, sem ők nincsenek jelen a tárgyalóasztalnál;
- Szilárd döntései és elképzelései három éve egyedül Oroszországnak vannak: leváltani az ukrán kormányzatot, az elfoglalt területeket megtartani, illetve Ukrajna meggátolása abban, hogy NATO taggá váljon.
- Vészjósló hír Magyarország számára, hogy Európának magát kell megvédenie, mert magára marad;
- Európa ismét függő helyzetbe kerül, mivel amerikai technológiát vásárolnának fel, amin Washington rengeteg pénzt keresne;
- Európa nem stabil, Oroszország zavart akar kelteni nemcsak az Unióban, de nyugaton is.
- Németországnak azért fontos Ukrajna, mert Európa helyett ütközik;
- Hatalmas a szétziláltság, a kapkodás, s ez a Nyugat szemében gyengíti Európát. „Mindenki beszél mindenről, de a megoldások szétcsúsznak, és mindenki egyéni megoldásokat akar.”
Zárókérdésként arra próbáltak választ találni, mikorra jöhet el az a pont, hogy Ukrajna magára marad ebben a háborúban. A biztonságpolitikai szakértő szerint nincs jó megoldás, két lehetséges végkimenetelt vázolt, a leghorrorisztikusabbat és a második legrosszabbat:
- Sem Európa, sem Washington nem támogatja Ukrajnát. Majd az idő teltével elkezdődne a folyamatos integrálódás Oroszországba. Végül a két testvérnemzet megegyezik abban, hogy a közös ellenség a Nyugat. S ilyen szempontból a legközelebbi ellenfél nem más, mint Európa.
- Európa számtalan gazdasági lehetősége hiúsul meg, mert nem rendelkezik kellő erőforrással, és azért, mert Ukrajna támogatásán keresztül egyedül áll háborúban Oroszországgal.


