Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
További Külföld cikkek
-
Áprilistól a magyarok is csak fizetős engedéllyel utazhatnak az Egyesült Királyságba
- Heteken keresztül mérgezte pillanatragasztóval kolléganője üdítőit egy amerikai férfi
- Kiderült, mi okozhatta a dél-koreai erdőtüzeket
- Benjamin Netanjahu szerda este érkezik Magyarországra
- Folytatódhat a gázai tűzszünet
A The Washington Post szerint a rendelet az amerikai elnök régóta fennálló, „a választások lebonyolításával kapcsolatos megszállottságát tükrözi”. Donald Trump állítása az, hogy a 2016-os és a 2018-as választáskor is csalás történt, különösen a nem amerikai állampolgárok illegális szavazataival. Erre az állításra azóta sem érkezett jogerős bizonyíték.
A republikánusok több államban is arra törekednek évtizedek óta, hogy a választópolgároknak személyazonosságot igazoló dokumentumot kelljen felmutatniuk a szavazás alkalmával, ugyanakkor Donald Trump most egészen új szintre emelte az ügyet.
Az Egyesült Államok alkotmánya a választások idejének, helyének és módjának szabályozását az államok hatáskörébe helyezi, azzal a kikötéssel, hogy a kongresszus felülbírálhatja ezeket a törvényeket, viszont az elnöknek erre vonatkozóan nem ad konkrét felhatalmazást.
Választási szakértők szerint az amerikai elnök olyan „hatalmat követel magának”, amellyel nem rendelkezik, és az intézkedéssel kapcsolatos perek „szinte garantáltak”.
Az elnök nem írhatja felül azt a kongresszus által elfogadott törvényt, hogy mi szükséges a szavazásra szükséges regisztrációhoz
– mondta Wendy Weiser, a New York-i Egyetem jogi karának alelnöke.
A módosítás sokaknak fájhat
Eddig az amerikai szövetségi választásokon kizárólag állampolgárok szavazhattak, viszont a legtöbb államban nem kellett igazolniuk az állampolgárságot. Ehelyett a szavazóknak eskü alatt kellett kitölteniük egy űrlapot, a hamisan nyilatkozókat pedig bűncselekménnyel vádolhatták és kiutasíthatták az országból.
Más meglátások szerint ez a rendelet jól tükrözi Donald Trump azon vágyát, hogy minél jobban ki szeretné terjeszteni a végrehajtó hatalom jogköreit.
A rendelet értelmében az állampolgárság igazolására útlevél vagy jogosítvány használható, továbbá megtiltaná a levélszavazatok beszámítását, holott ezt tavaly 18 állam is engedélyezte.
A módosítás a választók széles körét érintené, beleértve a munkásosztálybeli és vidéki szavazókat is, akik az amerikai elnök bázisának döntő részét alkotják. A választópolgárok közül sokan nem rendelkeznek a szavazáshoz szükséges hitelesítő adatokkal, és távol élnek az azokat kibocsátó kormányhivataloktól.
Az még az elemzők körében sem tisztázott, hogy az intézkedés mennyire próbálja aláásni a demokraták szavazótáborát, akiknek egy jó része bevándorlókból áll, de az biztos, hogy a frakció perrel fenyegetőzött.