Hatalmas jéghegy szakadt le az Antarktiszról
További Külföld cikkek
-
Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
![]() |
Akkora, mint Jamaica |
A jéghegyek leválása, és ezt követő elolvadása egyesek szerint a globális felmelegedéssel is összefügg. Az üvegházhatás mindeddig nem elég részletesen vizsgált következményeit jósolhatja meg azonban egy friss kutatás, amelyről amerikai óceanográfusok számoltak be.
A tudósok számára minden eddiginél megalapozottabb adatokat nyújtott az a méréssorozat, amelynek eredményeként kiderült: a világtengerek hőmérséklete valóban növekszik, vagyis bolygónkon újabb jele mutatkozik a globális felmelegedésnek. Az üvegházhatás létezése ma már közhelynek számít, a mostanihoz hasonló, széleskörű vizsgálódás azonban még nem történt ezen a területen.
![]() |
Veszélyben az Antarktisz jege |
A méréseket az Atlanti-, az Indiai- és a Csendes-óceánban végezték, s ezek szerint háromszáz méterrel a víz felszíne alatt 1/20-ad fokkal emelkedett csaknem fél évszázad során a hőmérséklet, a víztükör közelében viszont körülbelül egynegyed fokkal, tehát sokkal nagyobb mértékben melegedtek fel a világtengerek felső rétegei.
Ezek a hőmérséklet-változások jelentéktelennek tűnnek a laikusoknak, ám a szakértők számára egyértelműen aggasztó jelek - mondta Sydney Levitus, az óceánok klímájával foglalkozó amerikai országos laboratórium vezetője. Levitus szerint az eredmények azt is igazolják, hogy a számítógépes előrejelzések megbízhatóan jósolják meg a természetben lejátszódó folyamatokat (legalábbis egy részüket).
![]() |
A vízszint emelkedése a partmenti városokat is veszélyezteti |
A Levitus vezetésével most elkészült tanulmány egyébként nem részletezi, hogy miért melegednek fel az óceánok. Annyit mindenesetre a kutatók megjegyeznek, hogy valószínűleg emberi tevékenység és természeti tényezők egyaránt közrejátszhatnak a folyamatban.
Ha már az okairól nem tudunk meg sokat, az üvegházhatás következményeiről számos jóslat áll rendelkezésre: az ökológiai és ökonómiai hatások közül a CNN például megjegyzi, hogy 2100-ig akár egy méterrel is emelkedhet az óceánok szintje, ami olyan part menti városokat fenyeget az Egyesült Államokban, mint New York, Miami és Washington.