További Külföld cikkek
- Súlyosan megsérült Nancy Pelosy volt házelnök Luxemburgban, kórházba kellett vinni
- Megrendezte a saját temetését, majd a szertartáson váratlanul feltámadt egy szerb férfi
- Megkötözték, megverték, majd leszúrták 14 éves barátnőjüket tinilányok Svédországban
- Brüsszel a szabadtéri dohányzás minden formájának betiltását javasolja
- Azonosítatlan drónokat észleltek az amerikaiak, kémkedésről lehet szó
A döntés még nem jogerős
Horacio Jaunarena védelmi miniszter szerint hibás lépés volt a mentelmi törvények hatályon kívül helyezése. ,,Egészségtelen lenne, ha a helyzet egy csomó ember számára újra bizonytalanná válna" - közölte. Arról, hogy az állam fellebbez-e, nem nyilatkozott, de szakértők szerint ez több mint valószínű. A jogerős döntésre feltehetően még hónapokig kell várni, mert az ügy valószínűleg a legfelsőbb bíróságon köt majd ki.
Négy argentin diktátor (Videla '76, Viola '81, Galtieri '81, Bignone '82) |
Emberi jogi aktivisták ennek ellenére már bejelentették: elkezdik beperelni az érintett tiszteket. A Centro de Estudios Legales y Sociales (Jog- és Társadalomtudományok Központja) nevű szervezet közölte, hogy további esetekkel kapcsolatban nyújtanak be keresetet, és arra kérik a többi szervezetet, hogy azok is tegyenek hasonlóképpen.
Az USA felelőssége tisztázatlan
Mint arról az Index is beszámolt, tavaly augusztusban Madeleine Albright megígérte, hogy megnyitja azokat a washingtoni aktákat, amelyek releváns információkat tartalmazhatnak a dél-amerikai diktatúrák eseményeiről. Szakértők szerint azonban az amerikai külügyben kevés értékes adat lehet - annál több a CIA-nál, amely azonban vonakodik titkos iratait kiadni.
Az emberi jogi szervezetek Albright látogatása után úgy vélekedtek, hogy álszent kijelentés volt a miniszterasszony részéről, mikor azt nyilatkozta, hogy ,,utánanéz" a minisztériumában található iratoknak, miközben olyan eseményekről van szó, amelyekben a washingtoni kormány is vaskosan felelős. A szervezet szerint például a diktatúra idején argentin tiszteket képeztek ki az USA panamai School of the Americas nevű akadémiáján. A falklandi háború idején a Reagan-adminisztráció Londont támogatta Argentínával szemben, de szakértők szerint ennek ellenére, vagy épp ezért a CIA aktivitása igen magas lehetett Argentínában abban az időben. Egyesek szerint a szervezetnek közvetlenül is szerepe lehetett egyesek eltűnésében vagy megölésében.