Iránnak adták el a Pentagon feleslegét

2007.01.16. 12:16
A Pentagon szerint az amerikai vámosok dolga elkapni azokat a fegyverszállítmányokat, amiket a vevők Iránnak, Kínának, vagy más, fegyverembargó alatt álló országnak szánnak. Annyira bíznak a vámosokban, hogy az egyszer már elfogott szállítmányokat újra eladják, olykor fegyvercsempészésért már elítélt üzletembereknek is. A rendszerből kivont F–14-esek alkatrészeit is árulják, pedig a gépet már csak Irán használja.

Legalább hat alkalommal adott el tiltott katonai felszerelést az amerikai hadsereg olyan közvetítőknek, akik aztán Iránnak és Kínának – az egyik a "gonosz tengelyének" alapítótagja, a másikra csupán fegyvereladási tilalom vonatkozik – adták tovább a fegyvereket és alkatrészeket, írja az International Herald Tribune (IHT). A lap értesülései szerint az amerikaiak többek között rakéta- és repülőalkatrészeket is eladtak.

Olcsón, megbízható forrásból

A Pentagon rendszeresen értékesíti a leselejtezett, leszerelt fegyvereit és fegyveralkatrészeit. "A megfelelő árú a megfelelő időben a megfelelőp helyről a megfelelő áron, mindig" - hirdeti büszkén a Defense Reutilization and Marketing Service, a Pentagon használtcikk-kereskedő részlege. És ezt a jelek szerint komolyan is gondolják.

Az IHT cikke szerint például gond nélkül vásárolhatott a Pentagon készelteiből egy olyan pakisztáni üzletember, akit korábban már letöltendő börtönre ítéltek, mert fegyvereket csempészett Iránba. Az IHT úgy tudja, hogy a börtönből szabadulva üzletét feltámasztó strómannak sikerült eljuttatnia Iránba az értékes fegyverszállítmányt.

Van, ami csak Iránt érdekelheti


A Pentagon selejtezési gyakorlata alapvetően is hibás lehet. Ezt jól mutatja az F–14-es Tomcat vadászgépek esete. A Pentagon kivonta a használatból a korábban a haditengerészeti légierő csúcsgépének számító modellt, ezután pedig piacra dobta a gépekből kiszerelt alkatrészeket. A döntés már csak azért is kérdéses, mert az Egyesült Államokon kívül csak Iránnak vannak Tomcatjei, amiket még az iszlám forradalom előtt vásárolt az akkor az amerikaiakkal szövetséges Sah hadserege.

Irán pedig sehogy máshogy nem tudná megoldani a gépek szervizelését, mivel csupán a Tomcatek alkatrészeinek 15 százalékát képesek maguk előállítani.

A Pentagon eladási gyakorlatát a törvényhozás ellenőrzési hivatala, a Government Accountability Office (GAO) is aggályosnak tartja. Ha az amerikaiak levetett fegyverei tényleg Iránba és Kínába kerültek "az bizonyítja, hogy jelentős hibák vannak az ellenőrzésben és az eljárásokban" - nyilatkozta az IHT-nek Greg Kutz, a GAO nyomozati osztályának a vezetője. "Az ilyesminek egyszer sem szabadna megtörténnie, nemhogy kétszer" - mondta.

Nem izgulnak

Ehhez képest a Pentagon meglehetősen nyugodtan reagált a történtekre. A fegyvereladásokat intéző Védelmi Logisztikai Ügynökség (DLA) vezetője, Fred Baillie szerint az illegális fegyverszállítmányokat a vámosoknak kell lefülelniük. Az IHT szerint ez egy esetben meg is történt, a vámhatóság Iránnak szánt Tomcat-alkatrészeket foglalt le. A szállítmányt visszaküldték a Pentagonnak, ahol azonnal továbbértékesítették úgy, hogy még a lefoglalási cimkék is a dobozokon maradtak. Az IHT értesülései szerint a fegyvereket egy Iránnak dolgozó stróman vette meg.

Baillie az eredeti szállítmány lefoglalására hivatkozva még lelkes is volt. "A vámosok elkapták, ez pedig bizonyítja, hogy a rendszer működik" - zárta rövidre a kérdést.