Három évet kapott az író felségsértésért

2009.01.19. 10:14
Három évre ítélt hétfőn egy bangkoki bíróság egy ausztrál írót, akit a thaiföldi hatóságok felségsértéssel vádolnak négy évvel ezelőtt megjelent regénye miatt.

A bíróság szerint a 41 éves Harry Nicolaides Valószínűség (Verisimilitude) című művének egyes részletei megsértették Bhumibol Aduljadedzs királyt és a trónörököst. Az alkotmányos monarchia államrendű Thaiföldön súlyos bűnnek számít a felségsértés, 3-15 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható az ország törvényei szerint.

Nicolaides elismerte bűnösségét, és bocsánatért esedezett. Elmondta, hogy végtelenül tiszteli a thai uralkodót, és nem szándékozott őt megsérteni. Perét "rémálomnak" nevezte és elmondta, hogy öt hónapja tartó fogva tartása alatt "kimondhatatlan szenvedéseket" élt át. Eredetileg hat évi börtönre akarták ítélni, de a bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy bűnösnek vallotta magát.

Harry Nicolaides

Az írót tavaly augusztusban tartóztatták le a bangkoki repülőtéren, amikor hazaindult. Nicolaides nem tudta, hogy márciusban elfogatóparancsot adtak ki ellene regénye miatt, amelyet 2003 és 2005 közötti thaiföldi tapasztalatairól írt. Akkor Csiang Rai városban élt és tanított, regényét pedig maga a jelenkori Thaiföld politikai és társadalmi élete kritikájának nevezte. Novemberben emeltek vádat ellene, és elutasították, hogy óvadék ellenében szabadlábra helyezzék.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi jogvédő szervezet felszólította a bangkoki hatóságokat, hogy ejtsék a Nicolaides elleni vádakat. A thaiföldi felségsértési törvények szigorúságára tavaly figyelt fel a világ, amikor egy svájci állampolgárt azért ítéltek 10 évi börtönbüntetésre, mert feltehetően ittas állapotban megrongálta a király több fotóját. Végül, miután a férfi egy hónapot töltött börtönben, az uralkodó kegyelmet adott neki.

A 81 éves Bhumibol Aduljadedzsnek, a világ legrégebben trónon lévő uralkodójának, nincsenek politikai funkciói, ugyanakkor rendkívüli tiszteletnek örvend a thaiföldiek körében, őt tekintik a nemzetet egyesítő erőnek válság esetén. Noha a király közölte, hogy nem tekinti magát bírálhatatlannak, a rendőrség minden feljelentés alapján köteles vizsgálatot indítani.