USA: a kétpárti bizottság iraki csapatkivonást javasol

2006.12.01. 19:45
Az amerikai harcoló egységek 2008 elejéig történő kivonását fogja javasolni Irakból a kétpárti szakértői bizottság - tudott meg újabb részleteket a testület még nem nyilvános jelentéséből a The Washington Post, amely pénteken közölt erről cikket.

Előző nap vált ismeretessé, hogy 15 harcoló dandár, vagyis 45-75 ezer katona visszavonását tervezi javasolni George Bush elnöknek a James Baker volt külügyminiszter és Lee Hamilton volt demokrata képviselő mint társelnökök nevével fémjelzett tíztagú bizottság.

A Baker-Hamilton bizottság azt szorgalmazza, hogy az Egyesült Államok ne hagyja el teljesen az arab országot, a harcoló alakulatok kitelepítése után hagyjon ott csoportokat az iraki biztonsági erők kiképzésének folytatására és tanácsadásra.

Amerikai katonák a helyi erők állományában?

A szakértők szerint az amerikai erők szerepét a lehető leghamarabb másodlagossá kell csökkenteni az iraki katonák mellett. Új elemként az iraki biztonsági erők hatékonyságán úgy javasolnak javítani, hogy amerikai katonákat közvetlenül a helyi erők állományába helyeznének. Erre már a következő hónaptól sor kerülhetne.

"Mindenkinek meg kell értenie, hogy az út végére értünk" - mondta egy névtelenséget kérő bizottsági forrás, aki szerint Amerika nem azért vonult Irakba, hogy az idők végezetéig ott maradjon.

Nem lesz gyors csapatkivonás

A The New York Times pénteki elemzésében megállapította: az Irak-politikával kapcsolatban felmerült alternatívák "zűrzavarában" egy dolog látszik egyre biztosabbnak, az, hogy gyors csapatkivonás nem várható. A lap utalt arra, hogy a hadsereg vezérkari főnökei egyértelműen ellenzik a túl hamar végrehajtandó távozást, mivel az szerintük a féktelen polgárháborús öldöklés előtt nyitná meg az utat.

A The Washington Post szerint talán nem véletlen, hogy a kétpárti bizottság 2008 elejét jelöli meg a kivonás céldátumául. Ha ugyanis sikerül teljesíteni ezt a tervet, akkor az abban az évben rendezendő elnökválasztás előválasztási kampányában Irak már másodrendű témává válhatna. Ebben reménykednek mindkét párt stratégái. Ha viszont az amerikai parancsnokok nem tudják biztosítani addigra a kivonást, akkor Irak ismét rányomhatja bélyegét az elnökjelöltek vitájára.

Novemberben 43 százalékkal nőtt a meggyilkolt civilek száma Irakban

Novemberben 43 százalékkal nőtt a meggyilkolt polgári személyek száma Irakban az amúgy is véres októberhez képest a bagdadi bel- és a védelmi minisztérium pénteken közzétett adatai szerint. Novemberben Irakban összesen 1847 polgári személyt öltek meg, szemben az októberi 1289-cel. Az októbert véres támadások jellemezték a muzulmán böjti időszakban.

A biztonsági tárcák adatai általában felét teszik ki az ENSZ által közzétett számoknak, amelyek az egészségügyi minisztérium és a halottasházak adatain alapulnak. A megölt lázadók száma több mint duplájára nőtt novemberben az előző hónaphoz viszonyítva, 423 volt az októberi 194-gyel szemben - közölte a bel- és a védelmi minisztérium.