További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Korán kiderült a választás éjszakáján, hogy John McCain nem nyerhet. A republikánus jelölt egyetlen esélye Pennsylvania megszerzése lett volna, de már az exit-pollok Obama fölényes győzelmét jelezték. És amint elkezdtek csordogálni az eredmények, az is kiderült, hogy a felmérések nem tévednek.
Innentől már csak az volt a kérdés, mekkora vereséget szenved McCain. Bár egy ideig tartotta magát, mire a nyugati parton is véget ért a szavazás, eldőlt, hogy nagyot. Olyan hagyományos republikánus fellegvárakat bukott el, mint Indiana, Virginia, Missouri és Colorado, és nem tudott nyerni a két legfontosabb csatatéren, Floridában és Ohióban.
Azaz az Egyesült Államok történetében először nem fehér férfi lesz az ország elnöke. Barack Obama győzelmével a feketék polgárjogi harca mérföldkőhöz érkezett, egyben bebizonyosodott, hogy ha vannak is rasszisták Amerikában, nem rejtőzködnek. A többséget pedig nem érdekli az elnök bőrszíne. Mivel a demokraták a szenátusi és a képviselőházi versenyt is megnyerték, Obama győzelme megváltoztathatja az Egyesült Államok arculatát is - igaz, merész jóléti terveit a gazdasági realitások még lenullázhatják. Mindenesetre a lehetőség adott a demokraták előtt, hogy bebetonozzák hatalmukat.
Obama a reggel hatos állás szerint 348, McCain 160 elektori szavazatot szerzett, azaz kétség sem fért a demokrata diadalához. McCain meg se várta a nyugati parti eredményeket, magyar idő szerint negyed hatkor elismerte vereségét, gratulált Obamának, akinek együttműködést ígért. Beszédében híveit is arra szólította, hogy segítsék Obamát.
Az eredmények meglepetésre az előrejelzéseknek megfelelően alakultak, talán Obama indianai győzelme nevezhető váratlannak - a kutatások McCain csekély előnyét jelezték, az exit-pollok már Obama győzelmét.
A demokraták a várakozásoknak megfelelően teljesítettek a szenátusi versenyekben is. A jóslatoknak megfelelően megszerezték a többséget, de a 3/5-ös szupertöbbséget nem érték el. Pedig ha ez sikerült volna nekik, a republikánus törvényhozóknak nem maradt volna eszközük törvényjavaslataik megbuktatására. A hatvan fős többség még a két független, de baloldali szenátor támogatásával sem lesz meg. A demokraták a várakozások szerint a képviselőházban is növelik többségüket.
A republikánusok totális vereséget szenvedtek tehát, de elnökjelöltjük még így is felülmúlta az eredeti várakozásokat. A párt ugyanakkor mély válságba került, a következő években komoly belharc várható a keresztény jobboldal és a fiskális konzervatívok között. A mostani választáson ugyanis átrajzolódott az amerikai választási térkép, és bizonyos változások akár hosszú távon is így maradhatnak - Virginia és Coloradó megtartására kimondottan jó esélye van a demokratáknak.
Obama és pártja viszont hátradőlhet. Az új elnök kampánystábja remek taktikával új szavazók tömegét mozgósította, Howard Dean, a demokraták elnöke pedig mind az ötven államra kiterjesztette a kampányt, így országosan is szélesítette a párt bázisát.
Ha nem lenne világgazdasági válság, a demokraták hosszú távon is berendezkedhetnének Washingtonban. Így azonban az új elnöknek nagy kihívásokkal kell szembenéznie, szinte bizonyos, hogy jóléti programja bizonyos elemeit kénytelen lesz ejteni. Kérdés, hogy ezzel mekkora csalódást okoz támogatóinak, akik igen nagy várakozással tekintenek elnöksége elé.
Az elnökválasztás élő közvetítését a Fehér Ház blogban olvashatja. Ha van mondanivalója, ne tartsa magában.