További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Az Olaszország leggazdagabb emberének tartott Berlusconi három országos televíziócsatorna, jelentős ingatlanvállalkozások és többek között a Milan focicsapatának tulajdonosa ezzel fő riválisa, Rutelli és az európai sajtó egy részének vádjaira reagált. A kampányfinisben ugyanis a milliárdos elleni vádakban leggyakrabban folyamatban lévő bírósági eljárásaira, a feddhetetlenségének hiányára, illetve szélsőjobboldali szövetségeseinek Európában nem kívánatos voltára helyezik a hangsúlyt.
|
Megoldatlan összeférhetetlenség
A római főpolgármesteri székből a kormányfői posztra pályázó Rutelli emellett azt kifogásolja, hogy egy médiabirodalom tulajdonosa nem is lehetne miniszterelnök, hiszen így konkurense, az állami televízió felügyeletét is ő látná el. Berlusconi pár hete még ígéretet tett arra, hogy a választásokig feloldja ezt az összeférhetetlenséget, ám néhány napja bejelentette: a választásokig már nincs ideje túladni médiabirodalmán. Ugyanakkos megígérte, hogy május végéig feltétlenül sor kerül az üzletre. A pénteki olasz lapok megjelentették azt a "szerződést", amelyet Berlusconi úgymond az olaszokkal kötött.A szerződés lényege, hogy amennyiben a milliárdos nem tudja beváltani választási ígéreteit, lemond, és végleg eltűnik a politika színpadáról.
Berlusconi feddhetetlen ellenfele
Amellett, hogy fiatal és jóképű, Francesco Rutelli legnagyobb előnye feddhetetlen politikai és gazdasági múltja. Második ciklusát tölti Róma főpolgármesteri székében, népszerűségi indexe folyamatosan 60-70 százalék között mozog. Emellett az ő nevéhez kötődik a tavalyi tartományi választások bukása után teljes mértékben instabillá vált baloldal összefogása is. Az olasz választók a közvélemény-kutatások szerint sikerei ellenére úgy érzik, kifulladt és szétzilálódott a baloldal, és alkalmatlan az újabb társadalmi reformok véghezvitelére. Az Olajfa tömörülés programja elemzők szerint egyébként alig különbözik Berlusconiétól.
A két legnagyobb esélyes mellett tényező lehet még a vasárnapi voksoláson az önmagát centrumpártnak tituláló, a kereszténydemokrata párt utódjának tekinthető Európai Demokrácia nevű alapítvány is. A pártot a keresztény szakszervezet volt főtitkára, Sergio D'Antoni vezeti, és sorait erősíti Giulio Andreotti volt kormányfő is. Mellettük két kommunista párt és a zöldek is számíthatnak szavazatokra.