Diplomáciai vihar Irán és az USA között
További Külföld cikkek
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
Irán külügyminisztériumába kérette szerdán Svájcnak az Egyesült Államokat is képviselő teheráni ügyvivőjét, hogy tiltakozzon az éjszaka Bagdadban történt incidens miatt, amelyben amerikai katonák rövid időre őrizetbe vettek nyolc iráni állampolgárt, köztük két diplomatát, közölte a minisztérium.
Mohammed Ali Hoszeini minisztériumi szóvivő Irak belügyeibe való beavatkozásnak és az Egyesült Államok vezette iraki megszálló koalíció felelősségével össze nem egyeztethetőnek minősítette az amerikai katonák akcióját. Mivel az Egyesült Államok és Irán között nincsenek diplomáciai kapcsolatok, Svájc látja el az amerikai képviseletet Teheránban.
Energetikai kérdésekről tárgyaltak
Az IRNA iráni hírügynökség korábbi jelentése szerint az amerikaiak az iráni energiaügyi minisztérium küldöttségének tagjait vették őrizetbe, akik azért érkeztek hétfőn az iraki fővárosba, hogy energetikai kérdésekről tárgyaljanak és megállapodásokat kössenek. Az amerikai katonák körülfogták az irániak szálláshelyét, a Sheraton szállodát, átkutatták szobáikat, majd magukkal vitték, nem sokkal később azonban szabadon engedték őket, jelentette az IRNA.
Az amerikai erők közlése szerint a katonák azért vették őrizetbe az irániakat, mert engedély nélküli fegyvereket találtak gépkocsijaikban.
Öt fegyvert találtak náluk
A katonák az irániakat előtte megállították egy ellenőrzőpontnál, akik együtt utaztak hét irakival egy négy autóból álló konvojban. Onnan még engedték őket továbbhaladni a közelben lévő Sheraton szállóig, de a hotelban őrizetbe vették őket. A katonák a négy autót átkutatva elkoboztak három AK 47 típusú gépkarabélyt és két 9 milliméteres pisztolyt, amelyek a csoport iraki tagjainak birtokában voltak, de amelyekre az irakiaknak - mint a biztonsági kíséret tagjainak - nem volt viselési engedélyük.
A katonák átkutatták az irániak szobáit is, és ezekből elvittek egy számítógépet, mobiltelefonokat és egy aktatáskát tele amerikai és iráni készpénzzel. Mindegyiküknek volt iráni útlevele, közülük kettőnek diplomáciai. Mindannyiukat kihallgatásra átadták az iraki koalíciós hatóságoknak, közölték az amerikai erők.
Az irakiak sorsáról nem tájékoztattak
Nem tudni, mi lett az irakiakkal, akik a villamosipari minisztérium kitűzőjével azonosították magukat, az amerikai erők azt sem közölték, hogy az elkobzott tárgyakat visszaszolgáltatták-e. A bagdadi villamosipari minisztérium nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyben.
Az AP televíziója által a helyszínen kedd este készített felvételek tanúsága szerint amerikai katonák bekötött szemű, megbilincselt férfiakat vezetnek ki a szállóból, további katonák pedig hasonló útipoggyászt visznek a kezükben, mint amilyet az amerikai közlemény az irániak tulajdonaként leírt. Irán bagdadi nagykövetsége szerint a két diplomata státusú iráni a nagykövetség tisztségviselője, a többi hat pedig az iráni energiaügyi minisztériumé.
Az Irakot megszállva tartó amerikai erők főparancsnokának, David Petraeus tábornoknak az egyik tanácsadója, Saadi Othman a BBC televíziónak nyilatkozva sajnálatosnak nevezte az incidenst, de - mint mondta - annak semmi köze ahhoz, hogy George Bush amerikai elnök egy keddi nyilatkozatában Irak belügyeibe való beavatkozással és az ország instabilitásának növelésével vádolta meg Iránt.