Benazír Bhutto házi őrizetben

2007.11.09. 07:36
Tovább fokozódik a helyzet a hét napja szükségállapotban élő Pakisztánban: pénteken reggel körbevették a rendőrök Benazír Bhutto házát, hogy ne juthasson el Ravalpindibe, a kormányellenes nagygyűlésre.

A házát körülvevő rendőrkordon ellenére megpróbált eljutni pénteken a házi őrizetben lévő Benazir Bhutto ellenzéki vezető pártjának aznapra hirdetett tiltakozó menetére. A volt miniszterelnök páncélozott gépkocsija az épület körül felállított első útzár mellett még el tudott haladni, egy rendőrségi busz azonban útját állta.

A BBC értesülései szerint a kordonnál hivatalos értesítést adtak át Bhuttónak, miszerint harminc napos elzárásra ítélték. Tarik Azim kormányszóvivő szerint az ellenzéki politikusasszonyt "saját érdekében vették őrizetbe", mivel támadás fenyegette. Ugyanezzel az indokkal tiltották be Bhutto Pakisztáni Néppártjának pénteki ravalpindi tüntetését is. Bhuttót közvetlenül a tüntetés előtt vették őrizetbe.

A néhány hete hazatért egykori kormányfő iszlámábádi házát kétszáz rendőr és páncélozott járművek vették körül, órákkal a nagygyűlés előtt, amelyen a Musarraf elnök által bevezetett szükségállapot ellen tiltakoztak volna. A néppárti tüntetők a tiltás ellenére is megpróbáltak eljutni a demonstráció helyszínére. Ezt többezer rohamrendőr akadályozta meg, súlyos összecsapások árán.

Nem engedik gyűlésezni az ellenzékieket

Azim első nyilatkozatában még arról beszélt, hogy Bhutto "hivatalosan nincs házi őrizetben", a tüntetés betiltását meg azzal indokolta, hogy "nem engedik meg egyetlen vezető személyiségnek sem, hogy gyűléseket tartson". Később ezt úgy módosította, hogy a kormány "megkérte" Bhuttót, hogy "biztonsági okokból, tekintettel az október 18-án történtekre, ne tartsa meg a tüntetést". Október 18-án merényletet követtek el a hazatérő Bhutto ellen, a támadásban legalább 126-an haltak meg. Délutánra Azim már Bhutto letartóztatását is elismerte, amit biztonsági okokkal indokolt.

Babar Avan, Benazír Bhutto egyik közeli munkatársa szerint ez a lépés is bizonyítja, hogy az iszlámábádi kormányt megrémítette az ellenzéki politikus népszerűsége és nem akarja, hogy hívei között mutatkozzon. Egyúttal hozzátette, hogy ennek ellenére a nagygyűlést megtartják és a Pakisztáni Néppárt vezetői megpróbálnak eljutni Ravalpindibe a tüntetésekre.

Merénylet a kormánypárt vezére ellen

A ravalpindi történésekkel párhuzamosan Pesavárban merényletet követtek el Amir Mukam, a politikai ügyek minisztere és a kormányzó Pakisztáni Muzulmán Liga vezérének háza ellen. A miniszter túlélte a támadást, de két testőre meghalt és fivére is megsebesült.

Rendkívüli állapot

Pervez Musarraf pakisztáni elnök szombaton vezetett be szükségállapotot a szélsőségesek tevékenységére hivatkozva, de minden jel szerint inkább azért, mert így kívánta meghiúsítani, hogy a legfelsőbb bíróság érvénytelenítse októberi újjáválasztását.

Újból megszűnt a CNN amerikai és a BBC brit hírtelevízió adása Pakisztánban pénteken, miután a rendkívüli állapot alatt bevezetett tilalmak ellenére rövid ideig mindkettő fogható volt. A rendkívüli állapotot bevezetése után a kábeltelevízió-szolgáltatóknak megtiltották a pakisztáni magán- és a külföldi televíziók adásának továbbítását. A BBC és a CNN adása csütörtök este ismét látható volt, de pénteken ismét megszűnt az adás azután, hogy tudósítottak Benazir Bhutto ellenzéki vezető házi őrizet alá helyezéséről.