A legviccesebb konzervatív küzdhet meg Vörös Kennel

2007.10.07. 12:14
Kokainozási kísérletéről beszél tévéinterjújában, lekannibálozza a pápuákat és terrorelhárítókat szabadítana a biciklitolvajokra. Boris Johnson szinte lehetetlenre vállalkozott, amikor harcba szállt a kozmopolita, balos London, "Vörös" Ken Livingstone hűbérbirtoka megszerzéséért. Kiváncsian várjuk, hogy győzelme esetén fel tud-e nőni korábbi csúcsteljesítményeihez, mint amilyen például egy német parlamenti képviselő felöklelése volt egy barátságos focimeccsen.

"Egyszer akartam kokainozni, de széttüsszentettem". Még ha gyaníthatóan Woody Allentől lopta is, Boris Johnson, a Konzervatív Párt londoni főpolgármester-jelöltjének nyilatkozata nem szokványos politikusi megnyilatkozás. Csodálkozik-e ezután bárki, hogy titkon azért szorítunk, hogy a Monty Python óta a legviccesebb angol nyerje el a hagyományosan balos London vezetését?

Szenvedélyes biciklista

Johnson - akit amúgy egész Nagy-Britannia szimplán keresztnevén hív, vagy becenevén Bozzer-nak - valószínűleg a reménytelennek tűnő helyzet eredményeként lehet főpolgármester-jelölt. A konzervatívoknak ugyanis nem sok babér termett eddig Londonban. Miután a Munkáspárt 1934-től többségben volt a London megyei tanácsban, az ötvenes években a konzervatív kormány úgy döntött, ideje lenne a jelenleginél kisebb terület felett uralkodó testületet megszünteti, és a közeli, reményeik szerint konzervatív többségű elővárosokkal kiegészítve a nagy-londoni tanácsra cseréli.

A konzervatívok londoni reménytelenségére jellemző, hogy még az új tanács 1965-ös felállítását megelőző választásokon sem tudtak többséget szerezni, ez csak 1967-ben sikerült, hála az akkor éppen hatalmon lévő Munkáspárt katasztrofális kormányzati teljesítményének. 1973-ban ismételtek, ezután viszont csak a thatcheri forradalom idején sikerült egy ciklusra többségbe kerülniük - részben azért is, mert az előző, munkáspárti vezetés az olajválság miatt csaknem csődbe vitte a várost.

Nem akar nyúlketreceket

A bicikliszenvedély Johnson kampányát is meghatározta, megígérte, hogy megválasztása esetén kidobja a bicikli-gyilkosnak hívott modern csuklós buszokat, és újra visszahozza az emeletes, double-decker buszokat London utcáira.

A BBC-nek elmondta, hogy véget vetne a Ken Livingstone polgármester és a londoni kerületek között kialakult patthelyzetnek, és ugyanúgy fog dolgozni a külső kerületekért, mint a belvárosért. Hozzátette, hogy a külvárosokban meg kell állítani a "nyúlketrec-méretű" lakások építését.

Szerinte a polgármesternek világos a feladata: biztosítania kell az utcákon a közbiztonságot, segítenie kell az embereknek, hogy otthont találjanak maguknak, és ünnepelnie kell a változatosságot. Johnson emelett eltüntetné a "hétköznapi lopásokat és az udvariatlanságot" az utcákon.

Ekkor lépett be a képbe Ken Livingston, London jelenlegi polgármestere, Boris ellenfele. Ahogy akkoriban hívták, Vörös Ken kemény marxista programot hirdetve nyerte el a város vezetését. Mivel azonban ahol tudott, keresztbe tett Thatcher kormányának, a Vaslady 1983-ban a nagy-londoni tanács megszüntetését javasolta, amit 1986-ra el is ért. Tony Blair hatalomra jutásáig nem is volt az egész város ügyeiért felelős hivatal Londonban. Az 1997-ben miniszterelnökké választott Blair 1999-re érte el a nagy-londoni hatóság és a közvetlenül választott polgármesteri poszt felállítását, az új tanács 2000-ben kezdte meg munkáját ki más, Vörös Ken vezetésével, aki azóta is őrzi hatalmát - bár közben pártjával is összeveszett, ami ultrabalos nézetei miatt nem is csoda.

Szintén zenész

De térjünk vissza hősünkhöz, Boris Johnsonhoz. Mint látható, az esélytelenek nyugalmával készülhet, a konzervatívok akár egy seprűt is indíthattak volna helyette. De a konzervatívok ehelyett úgy döntöttek, szórakoznak egy jót. A párt szép hagyományainak megfelelően egy arisztokratikus figurát indítottak a multikulturális polgárvárosban. Már amennyiben az arisztokratikus alatt a brit úri hülyegyerek fogalmát megtestesítő Johnsont, a nép Borisát értjük.

Johnsonnál ugyanis kevés üdítőbb figura van napjaink szürke politikai életében, csak olyan nagypályás idiótákhoz lehet hasonlítani, mint amilyen Silvio Berlusconi, vagy amilyen Ronald Reagan volt, de stílusa még náluk is lenyűgözőbb. Igazi etoni növendék - itt barátkozott össze egyébként a toryk mostani vezérével, David Cameronnal -, aki a szokásos pályaívet követve a híres college-ból a híres oxfordi egyetemre került, ahol egyrészt klasszika-filológiát tanult, másrészt lelkes résztvevője volt a helyi arisztokrata ifjúság alkoholmámoros, orgiákkal tarkított tivornyáinak, harmadrészt pedig magát szociáldemokratának hazudva elnyerte az egyetemi diákszövetség elnöki tisztét is. És barátságot kötött Nagy-Britannia leghírhedtebb biztosítási csalójával, Darius Guppyval is, aki később bajba is keverte.

Pillanatokkal korábban felöklelte

A bohó egyetemi évek után Boris úgy döntött, ideje komoly szakmát keresnie. Klasszika-filológusként, mi más, vállalatvezetési tanácsadó lett belőle egy egész hétre. "Akárhogy is próbáltam, nem bírtam tudatvesztés nélkül ránézni a fejem fölé vetített növekedési profitmátrix ábrákra" - magyarázta évekkel később a történteket.

A rövid és sikertelen üzleti karrier után úgy döntött, dédnagyapjához hasonlóan újságíró lesz. Dédnagyapja egyébként Ali Kemal volt, aki karrierje csúcsán Ahmed Tevfik pasa bábkormányának belügyminisztere volt a török birodalom végnapjaiban. A Timesnál kezdett, és elsőre legalább olyan sikeres újságírónak ígérkezett, amilyen vállalatvezetési tanácsadó volt. Az legalábbis nem túl bíztató kezdett, hogy egy éven belül kirúgták, amiért meghamisította Lucas Collins, az oxfordi egyetem későbbi alkancellárjának a nyilatkozatát. Collins amúgy Boris keresztapja.

Végül egy rövid szépírói kitérő után mégis az újságírásnál kötött ki, a nyilván mindenki számára ismert, wolverhamptoni Express&Startól 1987-ben a Daily Telegraph igazolta le, ahol sikeres és elismert, de unalmas karriert futott be. Aztán mindannyiunk szerencséjére 1998-ban meghívták a BBC Have I Got News For You című hírkvízébe, ahol két vendégszereplés is elég volt ahhoz, hogy a brit bulvársajtó a műsor sztárjává nyilvánitsa. Persze mindent meg is tett ezért. Az első adásban, amikor egyik vitapartnere, Ian Hislop szó szerint idézett abból a telefonbeszélgetésből, amikor a már említett biztosítási csaló, Guppy egy bulvárlap újságírójának a lakcímét kérte el Boristól, hogy jól megverhesse. Boris szimplán csalással vádolta a műsort, ám ezt következő szereplésekor vissza is vonta. A közönséget pedig azzal nyerte meg magának, hogy amikor rákérdeztek, miért jött el másodszorra is, azt felelte: "tuljadonképpen a pénz miatt".

A hirtelen jött népszerűség szinte megrészegítette Johnsont, aki ekkortól igazán lelkesítő, a Monty Python és a brit humor legszebb pillanatait idéző, a politikai korrektség kereteit feszegető ámokfutásba kezdett. Legismertebb botránya talán az volt, amikor magazinjában, az 1999-től általa főszerkesztett Spectatorban a brit pártok vezetőválasztását a hagyományos pápua új-guineai "kannibálorgiákhoz és vezérgyilkosságokhoz" hasonlította. Pápua Új-Guinea brit főmegbízottja ezután meghívta az országba, hogy saját szemével is meggyőződhessen állítása hamisságáról, igaz, azt is hozzátette, hogy kijelentései miatt aligha kapja meg a beutazóvízumot. Johnson ígéretet tett rá, hogy Pápua Új-Guineát is felveszi globális bocsánatkérési körútja programjába. "Biztos vagyok benne, hogy a pápua új-guineaiak is, hozzánk hasonlóan, ártatlan burzsoá háziasságban élik életüket" - igyekezett megnyugtatni a kedélyeket.

Nem csak ír, olvas is

Johnson, miután 1997-ben sikertelenül próbálkozott a walesi Clwydben, 2001-ben lett Henley-on-Thames parlamenti képviselője, a konzervatív nagyágyú, Michael Heseltine nyomdokán. Parlamenti karrierjéből kiemelhetnénk, hogy 2004-ben az árnyékkormány művészetügyi minisztere lett - pár hónapon belül kirúgták egy nőügye miatt -, vagy hogy 2005. decemberében újra árnyékminiszter, ezúttal oktatásügyi lett - nem rúgták ki, főpolgármester-jelöltsége miatt maga mondott le a posztról. Inkább az angol és a német parlamenti képviselők barátságos focimeccsét idéznénk fel, amikor a magasra nőtt, saját bevallása szerint dagadék sportember tíz méteres nekifutás után fejjel előre vetődött bele német ellenfele ágyékába.

Képviselősége emlékezetes pillanata volt még, amikor 2007. áprilisában Portsmouth munkáspárti képviselői egyhangúan lemondásra szólították. A szőrszállhasogató balosoknak nem tetszett, hogy a vicces Boris azt írta a GQ magazinban, hogy Portsmouth "Dél-Anglia leglehangolóbb városa, ahol vitathatatlanul túl sok a drog, a túlsúlyos és alulteljesítő ember és a munkáspárti képviselő".

Csoda-e, hogy ezután folyamatos támadások érik a főpolgármester-jelöltsége felmerülése óta. Bár hivatalosan csak szeptember 27-én vállalta el a felkérést, rögtön azután heves kampányt indítottak ellene a baloldali csoportok, hogy egy augusztusi felmérésből kiderült, meglepetésre lemosná Vörös Ken Livingstone-t a választáson. Elsőként Doreen Lawrence, az 1999-ben meggyilkolt fekete tizenéves, Stephen Lawrence anyja vádolta rasszizmussal, csak mert Johnson egy 1999-es írásában a fiú halálát követő vizsgálat azon felvetését, hogy a rasszista nyelvhasználatot, viselkedést nem csak akkor kéne büntetni, ha nyilvános helyen történik, Ceausescu módszereihez hasonlította. Miután vádját több újság nevetségessé tette, a Munkáspárt két fekete képviselője lendült támadásba.

A Hav I Got News For You forgatásán

Ők Johnson egy 2002-es cikkét bányászták elő, és az alapján vádolták "a gyarmati múlt legsértőbb nyelvhasználatát idéző" megszólalással. A kifogásolt cikkben Johnson Tony Blair a világ válsággócaiban tett messianisztikus útjait figurázta ki. Mint írta, amint Blair megérkezik "a törzsi harcosok a nagy fehér főnök láttán vigyorognak, mint a tejbetök", ahogy egyébként "a királynő is azóta kedveli a Brit Nemzetközösséget, amióta az megfelelő számú zászlót lengetve ünneplő aprósággal látja el".

Írásai alapján a Compass nevű politikai elemzőcég is szélsőjobboldalinak bélyegezte, úgy látszik, ők sem érettek eléggé az angol humor legszebb arisztokratikus hagyományaihoz. Biztos azt a nyilatkozatát is a rendpárti fasizmus megnyílvánulásának vették, amikor, miután hetedszer lopták el a biciklijét, amivel rendszerint munkába járt, nyomkövetős álbiciklik felszerelését javasolta, hogy utána a tolvajokon rajtaüthessen a terrorelhárítás.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.

április 4., 06:02

  • Külföld
Donald Trump a tanácsadóinak Elon Musk visszaléptetéséről beszélt

Donald Trump a tanácsadóinak Elon Musk visszaléptetéséről beszélt

Több kormánytag is politikai teherként kezeli a milliárdos jelenlétét.

április 3., 19:07

  • Külföld
Migránsokat segítő tisztviselőket vett őrizetbe a lengyel rendőrség

Migránsokat segítő tisztviselőket vett őrizetbe a lengyel rendőrség

Több mint 12 ezer bevándorlónak intéztek vízumot.

tegnap, 22:00

  • Címlapon
Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

De 125 százalékos vámmal bünteti Kínát.

tegnap, 19:39

  • Külföld
Súlyos döntést hozott Ausztria, több határátkelőhelyet lezárnak Magyarország irányába

Súlyos döntést hozott Ausztria, több határátkelőhelyet lezárnak Magyarország irányába

Szombattól érvényes a korlátozás.

április 3., 18:39

  • Külföld
Az Európai Központi Bank elnöke reformot sürget, véget érhetnek az orbáni vétók

Az Európai Központi Bank elnöke reformot sürget, véget érhetnek az orbáni vétók

Christine Lagarde a többségi szavazás bevezetéséért harcol.

április 3., 18:45

  • Külföld
A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit

A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit

A nyilvánosan elérhető alkalmazást használhatta a jemeni támadás megtervezésére.

április 4., 07:11

  • Címlapon
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.

tegnap, 21:00

  • Külföld
Viharok és tornádók pusztítanak az Egyesült Államok középső részén, többen meghaltak

Viharok és tornádók pusztítanak az Egyesült Államok középső részén, többen meghaltak

Volt olyan forgószél, ami 8 kilométeres magasságba emelte fel a törmeléket.

április 3., 21:21

  • Külföld
Felrobbant egy autó Amszterdam egyik forgalmas terén

Felrobbant egy autó Amszterdam egyik forgalmas terén

Egy térfigyelő kamera is rögzítette a detonációt.

április 3., 17:55

  • Külföld
Illegális bevándorlókat szállító csónakok borultak fel Törökország és Görögország közelében, többen meghaltak

Illegális bevándorlókat szállító csónakok borultak fel Törökország és Görögország közelében, többen meghaltak

Az ENSZ adatai szerint már több százan tűntek el ezeken a vizeken.

április 3., 18:32

  • Külföld
Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Az áldozatok között nők és gyerekek is voltak.

április 4., 10:21

  • Külföld
A világ egyik legszegényebb országa, és az életszínvonal csak folyamatosan romlik

A világ egyik legszegényebb országa, és az életszínvonal csak folyamatosan romlik

Több mint három éve vonultak ki az amerikaiak Afganisztánból.

április 3., 17:26

  • Külföld
Így fog kinézni a NATO, ha Amerika rájuk csapja az ajtót

Így fog kinézni a NATO, ha Amerika rájuk csapja az ajtót

Három dologra van szüksége Európának a túléléséhez.

április 3., 06:13

  • Külföld
A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot

A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot

Egy dologban azonban együttműködésre kérte az államokat.

április 4., 10:35

  • Külföld
Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat

Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat

Egyedül a DK szavazta meg a törvényjavaslatot.

április 3., 14:30

  • Külföld
Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

A bosnyák politikus Moszkvát is megjárta.

április 3., 07:34

  • Külföld
Súlyos járvány ütött ki egy luxus-óceánjárón, több százan estek ágynak

Súlyos járvány ütött ki egy luxus-óceánjárón, több százan estek ágynak

A vírust több mint 240 ember szervezetében mutatták ki az orvosok.

április 3., 12:52

  • Külföld
Itt a magyar kormány válasza Trump vámjaira: Tárgyalni kellett volna!

Itt a magyar kormány válasza Trump vámjaira: Tárgyalni kellett volna!

Szijjártó Péter az Európai Bizottságot okolja a történtekért.

április 3., 12:39

  • Címlapon
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.

tegnap, 15:36

  • Külföld
„Franciaország és Európa mindenekelőtt” – jelszóval bojkottálják az amerikai termékeket

„Franciaország és Európa mindenekelőtt” – jelszóval bojkottálják az amerikai termékeket

Az USA iránti lelkesedésüket Trump is lelohasztotta, aki 200 százalékos vámmal sújtaná az Európából származó bort és pezsgőt.

április 3., 09:37

  • Címlapon
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.

tegnap, 09:08

  • Külföld
Gyurcsány Ferenc: Nem lett béke Ukrajnában, helyette lett melléje még egy háború

Gyurcsány Ferenc: Nem lett béke Ukrajnában, helyette lett melléje még egy háború

A DK elnöke szerint pocsék napok jönnek.

április 3., 13:46

  • Címlapon
Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti

Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti

Kedden újra hídfoglalás volt Budapesten.

tegnap, 19:20