Vesztegetés gyanújával letartóztatták Illinois kormányzóját
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Vesztegetés gyanújával vádat emeltek Illinois szövetségi állam kormányzója, az 51 éves demokrata politikus, Rod Blagojevich, valamint kabinetfőnöke, John Harris ellen, jelentette be kedden Patrick Fitzgerald szövetségi ügyész.
A vádirat szerint a kormányzó telefonjait a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bírósági felhatalmazás alapján novemberben lehallgatta. Felvétel készült arról, hogy Blagojevich alkudozást folytat Obama szenátori helyével kapcsolatban, döntéséért személyes előnyöket kért cserébe maga és felesége számára, közölte a CNN hírtelevízió.
Obama washingtoni szenátori helye, miután a politikust elnökké választották, megüresedett, és oda Illinois kormányzójának van joga új szenátort kinevezni.
A kormányzó arról egyeztetett, hogy tekintélyes fizetést kapna egy nonprofit alapítványnál vagy egy szakszervezeti intézménynél, felesége pedig évi 150 ezer dolláros juttatást kapna egy vállalat igazgatótanácsában. A telefonbeszélgetésekben arról is szó esett, hogy "megfelelő" választása jutalmaként helyet kapna az elnöki kabinetben vagy nagyköveti álláshoz jutna, miután távozik a kormányzói posztról, esetleg kampányforrásokhoz juthatna. Utóbbi kapcsán felvetette, hogy 2016-ban esetleg megpályázná az elnökséget. "Pénzt akarok keresni" - mondta egyszer az FBI által rögzített beszélgetések során.
A Chicagóban őrizetbe vett Blagojevich ellen nem ez egyedüli vád. Az ügyészség szerint a kormányzó jogtalan úton tartotta vissza az állami segítségnyújtást ahhoz, hogy a Chicago Tribune című napilapot tulajdonló Tribune kiadóvállalat eladja a Wrigley Field baseballstadiont. A kormányzó állítólag így akart nyomást gyakorolni, a segítségért cserébe azt akarta elérni, hogy a napilap váljon meg a vele szemben kritikus hangú szerkesztőktől.
Patrick Fitzgerald ügyész úgy fogalmazott: "megdöbbentő a vádanyagban szereplő korrupció mértéke". A kormányzó tagadja, hogy bűnös lenne.
Blagojevich az FBI által titokban felvett telefonbeszélgetések egyikében azt fejtegette, hogy a szenátori hely "egy baromira értékes dolog, nem adja oda az ember ingyen". Aztán azt mondta: "ha nem kapom meg, amit akarok, ha nem leszek elégedett, akkor magamnak tartom meg a szenátori mandátumot". Egy november 10-én rögzített telefonos egyeztetés során az állítólag pénzügyi gondokkal küzdő kormányzó azt közölte partnerével: nem küld a szenátusba olyan politikust, aki "azt a rohadt Obamát" támogatja, ha ezért ő semmit sem kap cserébe. "A rohadt életbe, ingyen?" - fakadt ki a telefonban.
A szövetségi ügyész közölte: a kormányzónak letartóztatása ellenére továbbra is kizárólagos joga van Illinois új szenátorának kijelölésére. Barack Obama semmilyen módon nem érintett a korrupciós ügyben - tette hozzá. A leendő elnök stábja egyelőre nem kommentálta az ügyet.
Milorad "Rod" R. Blagojevich szerb-amerikai, Chicagóban született; apja vándorolt be az Egyesült Államokba, ahol acélgyári munkásként dolgozott. Blagojevich sokat dolgozott gyerekkorában a család fenntartása érdekében, hol cipőt tisztított, hol pizzafutár volt, dolgozott egy húscsomagoló üzemben is, az egyetemi költségek előteremtésére pedig a transzalaszkai olajvezeték programban vállalt munkát: itt konkrétan edényeket mosogatott.