További Külföld cikkek
- Fél év után megbuktatták a miniszterelnököt, megint kitörhet a káosz a szigetországban
- Egy ember meghalt, 16 megsérült egy alabamai egyetemi bálon
- Oroszország „szexminisztériumot” hozna létre, így növelnék a születési rátát
- Telefonon egyeztetett Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Fény derült Hvaldimir, az orosz kémbálna rejtélyére
II. Simeon |
II. Simeon környezetéből és Kosztovhoz közeli forrásokból egyaránt a volt cár pártjának és a leköszönő jobboldali kormánypártnak a lehetséges koalíciójára utaló hírek érkeztek - idézi az MTI az AFP-t. II. Simeon is arról beszélt vasárnap esti sajtóértekezletén, hogy hajlandó koalícióra lépni minden olyan erővel, amely egyetért az ő Nemzeti Mozgalmával a NATO-tagság, a korrupció elleni harc és a gazdasági növekedés kérdéseiben.
Simeon új a bolgár politikában
A cár mindössze kilencéves volt, amikor a kommunista hatalomátvétel után trónját maga mögött hagyva menekülni kellett Bulgáriából. A Madridban sikeres üzletemberként tevékenykedő Simeon idén tért vissza hazájába, és egyből politizálni is kezdett. Az alkotmánybíróság ugyan megtiltotta neki, hogy megpályázza a köztársasági elnökséget, a cár áprilisban politikai pártot alapított II. Simeon Nemzeti Mozgalma néven.
A párt részben a jelenlegi középjobb koalícióból kivált politikusokból áll, Simeon pedig nemcsak királyi személyével, de 800 napon belüli életszínvonal-emelkedésre tett ígéretével is sikeresen felkeltette a választók érdeklődését. Kritikusai szerint azonban a volt cár egyszerű populista, és üres ígéretekkel operál. A párt egyébként úgy indult a választásokon, hogy Simeon, némi homályban hagyva saját szerepét, még csak nem is volt jelölt. Még nem tudni, hogy pontosan mit fog csinálni az új kormányban, és a cár már azt is többször kijelentette, hogy jobban ínyére volna az alkotmányos monarchia, mint a köztársaság. Hangoztatta azonban, hogy célja nem a trón visszaszerzése, hanem a gazdaság fellendítése.
A gazdasági stabilizáció elkedvetlenítette a lakosságot
Bulgáriában legutóbb 1997-ben tartottak (előrehozott) parlamenti választást, amelyen a Demokratikus Erők Szövetsége abszolút többséget szerzett. Az ennek nyomán megalakult Kosztov-kormány volt az első kabinet, amely 1990 óta teljes hivatali idejét kitöltötte. Bár a Kosztov-kormány stabilizálta a gazdaságot, leszorította az inflációt, és meghívást kapott az Európai Uniótól a csatlakozási tárgyalások megkezdésére, a lakosság vajmi keveset érzékelt ezekből az eredményekből: a munkanélküliségi ráta meg mindig 18 százalékos, és az egy főre jutó éves jövedelem mindössze 1500 dollárt tesz ki.