Alkotmányt írna Nagy-Britanniának Gordon Brown

2007.07.03. 17:19
Átruházná hatalma egy részét a parlamentre Gordon Brown. A döntéstől azt remélik, hogy közvetlenebb lesz a demokrácia. Az új miniszterelnök alaptörvényt is iratna, de abba már nem ment bele, hogy a csak Angliát érintő ügyekben ne szavazhassanak a brit parlament skót képviselői.

"Alkotmányos megállapodást" ajánlott első, miniszterelnökként elmondott parlamenti beszédében Gordon Brown. És komolyan is gondolta a forradalmi ötletet, javaslatot tett a brit állampolgárok alapjogainak törvénybe iktatására. A Bill of Rights kvázi alkotmányként működhetne az írt alaptörvény nélküli Nagy-Britanniában.

Megerősítené a parlamentet

Ennél is látványosabbak a saját hatalmát gyengítő javaslatai. A brit demokráciában a kormányfőt igen széles jogkörök illetik meg, ezek közül Brown többet átengedne a parlamentnek.

Így tervei szerint a jövőben a parlament döntene a hadbalépésről, a parlament nevezné ki a közhivatalok vezetőit és a bírákat. Brown emellett lemondana az anglikán egyház püspökeinek kinevezési jogáról, amit a királynő nevében birtokol.

Brown beszédében az angliai törvénykezés problémáját is érintette. Skóciának és Walesnek ugyan önálló parlamentjeik vannak, de képviselőik a brit parlamentben is ott ülnek. Angliának viszont nincs saját parlamentje, így az ottani törvényekről a brit parlamentben a skót és walesi képviselők is szavazhatnak.

Beleszólhatnak a skótok

Brown ennek ellenére nem engedett a konzervatívok népszerű követelésének. Mint mondta, nem engedi meg, hogy a jövőben a parlamentben egyes képviselők minden törvényről szavazhassanak, mások viszont nem. Azaz, a skót képviselők, mint ő is, a jövőben is szavazhatnak a csak Angliát érintp törvényekről. A konzervatív képviselők heves kiabálása miatt a házelnök megszakította az ülést. Amikor Brown folytathatta, a toryk 1999-es árnyékkormányának igazságügyi miniszterét idézte, aki szerint alkotmányellenes lenne a korlátozás. Ekkor a BBC kapcsolta el a közvetítést.

A parlamenti beszéd helyett adásba adott elemző szerint Brown javaslatai, bár nem szenzációsak, meggyőzhetik a közvéleményt arról, hogy tényleg az eddiginél nyitottabban, átláthatóbban kíván kormányozni. "A javaslatok technikai jellegűnek tűnhetnek, de valójában meghatározzák, milyen viszonyban vannak egymással az emberek a jogok és kötelezettségek szempontjából" - nyilatkozta a BBC-nek Jack Straw igazságügyi miniszter, akit megbíztak a törvények kidolgozásával.

Brown tervezete alapján ugyanis a közvetlenül választott parlament jelentős pluszjogosítványokat kap, azaz a választók a jövőben közvetlenebbül beleszólhatnak a politikába.