Irán és a terrorizmus elleni harc Bush közel-keleti programjában
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Bush Izraelbe és a palesztin területekre, továbbá a Washingtonnal szövetséges Kuvaitba, Bahreinbe, az Egyesült Arab Emírségekbe, Szaúd-Arábiába és Egyiptomba látogat. Izraelben és a palesztin területeken még sosem járt hivatali idejének eddig eltelt hét éve alatt. Az elnök beszédében hangsúlyozta: arra bíztatja az izraelieket és a palesztinokat, hogy hozzanak határozott döntéseket a bonyolult kérdésekben, míg az arab államok vezetőitől azt várja, hogy támogassák az izraeli-palesztin tárgyalásokat, és "érezzék át Irán agresszív ambíciói ellensúlyozásának fontosságát."
George Bush emlékeztetett arra, hogy "2001. szeptember 11. óta a szélsőséges erők demokratikus vezetőket gyilkoltak meg Afganisztántól Libanonon át Pakisztánig, és ártatlan embereket öltek meg Szaúd-Arábiában, Jordániában és Irakban, miközben új fegyvereket, új embereket keresnek azért, hogy újabb támadást indítsanak Amerika ellen, megdöntsenek kormányokat a Közel-Keleten és milliókra kényszerítsék rá gyűlöletes világképüket." Éppen ezért úgy vélekedett, hogy a közel-keleti béke döntő fontosságú a szélsőségesek elleni harcban, mivel utóbbiak számára az erőszakos, kezelhetetlen izraeli-palesztin ellentét toborzó eszközként szolgál. "Tudom, hogy nem mindig nyilvánvaló, miért fontosak a közel-keleti események az amerikai népnek, de a 21. században az ottani fejleményeknek közvetlen hatása van a mi életünkre" - tette hozzá.
Az elnök optimizmusát hangoztatta a béketárgyalásokat illetően, és ígéretet tett arra, hogy Washington mindkét felet támogatja a rendezésben. Ugyanakkor tanácsadói kizárták annak lehetőségét, hogy háromoldalú, amerikai-izraeli-palesztin találkozó jöjjön létre a látogatás során.
Bush-sal, aki éppen aznap indul a Közel-Keletre, amikor New Hampshire államban előválasztásokat tartanak, több vezető arab lap közölt szombaton interjút. Ebben az amerikai elnök szintén azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak és közel-keleti szövetségeseinek közös stratégiát kell kidolgozniuk Irán ellen, mert az ország és nukleáris programja továbbra is fenyegeti a békét. A Hamász palesztin iszlamista mozgalom szombaton nemtetszésének adott hangot a közelgő Bush-látogatás miatt. Szóvivője közleményben hangsúlyozta: nem szívesen látják az amerikai elnököt, mivel útja a palesztin területek izraeli megszállását hivatott szolgálni, politikai és anyagi támogatást ad Izraelnek, egyben hozzájárul a palesztinok belső megosztottságának elmélyítéséhez azzal, hogy egy részüket támogatja mások rovására.