Bush továbbra is bízik az iraki győzelemben

2006.12.20. 21:10
George Bush továbbra is bízik abban, hogy az amerikai csapatok győzni fognak Irakban; az amerikai elnök szerdán tartott év végi sajtóértekezletén azt is elmondta, hogy még nem döntött a jövőbeni iraki stratégiáról, az amerikai alakulatok létszámának esetleges növeléséről.

Új irányvonalat ígért az Egyesült Államok iraki politikájában George Bush amerikai elnök szerdán Washingtonban, miközben újdonsült védelmi minisztere Bagdadban az arab országban állomásozó amerikai csapatok létszámának esetleges növeléséről is tárgyalt amerikai parancsnokokkal.

Bush elnök, aki várhatólag a jövő év elején jelenti be az Egyesült Államok új iraki stratégiáját, maga is azt mondta, a csapaterősítés is egy a választható lehetőségek közül, de hozzátette: még nem döntött a követendő stratégiáról.

"A győzelem lehetséges"

Az elnök sajtótájékoztatóján megismételte a The Washington Postnak adott előző napi interjújának egyik fő gondolatát: úgy ítéli meg, hogy növelni kell az amerikai szárazföldi hadsereg és a tengerészgyalogos egységek létszámát, hogy megfeleljenek a terrorizmus elleni háború kihívásainak.

Bush úgy fogalmazott, hogy az iraki lázadók 2006 folyamán megakadályozták az ország biztonságának és stabilitásának megteremtését célzó erőfeszítések sikerét. Éppen ezért minden lehetséges megoldást fontolóra vesz, beleértve további amerikai egységeknek az országba való küldését is - tette hozzá.

"A győzelemhez vezető utat követem (...) a győzelem lehetséges" - mondta meggyőződéssel arra a kérdésre válaszolva, vajon nem érzi-e úgy, hogy az amerikai választók szándékával ellentétes politikát folytat. Bush azt mondta, derűlátó Irakot illetően, ugyanakkor megjegyezte: "nem érjük el olyan gyorsan a sikert, ahogy szerettem volna".

Bush eredetileg még karácsony előtt be akarta jelenteni az új iraki stratégiával kapcsolatos elképzeléseit, a Fehér Ház azonban közölte, a bejelentést januárra halasztják. Miközben a Fehér Ház széles körű egyeztetéseket folytat a követendő Irak-politikáról, az amerikai sajtó Bush véleményének minden rezdülését figyeli.


"Nem győzünk, de nem is veszítünk".

A The Washington Post az elnökkel előző nap készített interjújából azt emelte ki, Bush már nem állítja, hogy Amerika győzelmet arat Irakban. Az elnök Peter Pace tábornoktól, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökétől kölcsönzött kifejezéssel élt: "nem győzünk, de nem is veszítünk".

Szerdai sajtótájékoztatóján elismerte, hogy sikerrel járt az év folyamán a "szabadság ellenségeinek" stratégiája, hogy vallásközi feszültséget szítsanak a szunniták és síiták között.

"Irakot az al-Kaida irányítja"

Eközben váratlanul Bagdadban tűnt fel Robert Gates újdonsült amerikai védelmi miniszter, aki a közel-keleti térségben állomásozó amerikai erők és az Irakba vezényelt amerikai haderő parancsnokaival tárgyalt. A megbeszélésen megvitatták az esetleges csapaterősítés kérdését is. Gates elmondta, tábornokai aggodalmukat hangoztatták amiatt, hogy ha növelik az amerikai haderő létszámát, kitolódhat a biztonsági ellenőrzés irakiaknak való átadása.

Közvetlenül azelőtt, hogy Gates - mindössze két nappal hivatalba lépése után - megérkezett Irakba, egy öngyilkos merénylő pokolgéppel megrakott autóval belerohant egy rendőrségi ellenőrzőpontba a főváros délnyugati részén, a Bagdadi Egyetem közelében. A robbanás 11 emberéletet követelt, 31-en megsebesültek. Egy másik bagdadi merényletben négyen veszítették életüket.

A fővárostól délre, Nedzsef tartományban az amerikai erők átadták a biztonsági ellenőrzést az iraki hatóságoknak. Ez a harmadik tartomány Irakban, amely felett az irakiak visszaszerezték az ellenőrzést. Máliki kormányfő korábban azt mondta, júniusra az ország mind a 18 tartományának ellenőrzése iraki kézben lesz.

Ajman az-Zavahri, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat második számú vezetője egy friss videofelvételen, amelyet az al-Dzsazíra pánarab televízió sugárzott szerdán, kijelentette: Irakot az al-Kaida irányítja. Az amerikai hadsereg ugyanaznap közölte: elfogtak egy férfit, aki a nemzetközi terroristahálózat iraki szárnyának moszuli katonai főnöke volt egészen tavaly év végig. A férfit december 14-én fogták el az észak-iraki városban.

A Fehér Ház költségvetési igazgatója helyi idő szerint kedden úgy becsülte, a 2007-es költségvetési évben meg fogja haladja a 110 milliárd dollárt az amerikai katonák iraki állomásoztatásának, ottani hadműveleteinek a költsége.