Bush aláírta a vízumtörvényt

2007.08.06. 11:26
Az amerikai elnök pénteken aláírta azt az antiterror-törvénycsomagot, amelyet magyarra biztonsági törvénynek szoktak fordítani, és amely elvben kiterjeszti a vízummentességet számos olyan országra is, amelynek állampolgárai eddig nem utazhattak szabadon az USA-ba. A Népszabadság szerint Magyarország az első kedvezményezettek között lehet. A Wall Street Journal arra hívja fel a figyelmet, hogy a jövőben akár van vízumunk, akár nincs, legalább 2-3 napba telik majd, amíg beutazási engedélyt kapunk az USA-tól.

"Washingtonban az a hír járja, hogy Magyarország az elmúlt hónapokban már teljesíti a vízumkérelmek visszautasításának új, háromról tízszázalékosra emelt kritériumát" - írja a Népszabadság, és emiatt várhatóan az elsők között kerülhet be a Visa Waiver programba, vagyis aközé a jelenlegi 27 állam közé, amelyek állampolgárai vízummentesen utazhatnak az USA-ba.

Már 2008 elején vízummentesek leszünk?

A Népszabadság szerint akár már 2008 elején vagy közepén életbe léphetnek a kedvezőbb szabályok a magyar állampolgárok számára. Az Index információi szerint, amelyek amerikai diplomáciai forrásból származnak, 12-18 hónap szükséges ahhoz, hogy a washingtoni hatóságok meghozzák a szükséges végrehajtási döntéseket a törvény alapján, amely inkább általános jellegű.

A végrehajtási utasítások azonban még nem jelentik a folyamat végét, a partnerországoknak maguknak is meg kell hozniuk azokat az intézkedéseket, amelyeket a terrorellenes harc miatt az USA megkövetel. Ezek közé tartozik a biometriai adatok közlése és az útlevelek géppel való olvashatósága. Ez elsősorban a lopott vagy a hamisított útlevelek kiszűrése miatt fontos.

Elemi érdek

Az Index munkatársa is részt vett az elmúlt héten az amerikai nagykövetség által szervezett videokonferencián, amelyen egy biztonsági szakértő Washingtonból elemezte a helyzetet. James Jay Carafano, a Heritage Foundation aligazgatója akkor azt mondta, hogy az USA szövetségesi politikája megkívánja a vízummentesség kiterjesztését, de a biztonsági szempontok nagyobb szerepet játszanak a kongresszusi törvénykezésben.

Carafano azonban hangsúlyozta azt is, hogy mind a demokrata irányítású kongresszus, mind pedig a republikánus elnök elemi érdeke volt, hogy minél hamarabb megszülessen az új törvény, mindkét intézmény (az elnöki adminisztráció és a törvényhozás) is rendkívül népszerűtlen jelenleg. Így legalább valamilyen közös eredményt tudnak felmutatni a Capitoliumon és a Fehér Házban egyaránt.

Két-háromnapos várakozás?

Ez az eredmény azonban korántsem olyan egyértelműen pozitív az európai utazóknak, mint ahogyan az az első percben látszik.

A Wall Street Journal szerint az EU eddig is vízummentességet élvező államaiból érkezők a jövőben például 48 vagy akár 72 órás várakozásra is kényszerülhetnek, mielőtt beléphetnének az Egyesült Államok területére. Pontosabban a repülőjegy-vásárlás és a fedélzetre való felszállás között telhet el ennyi idő, az amerikai hatóságok ugyanis nem a tengerentúlon akarják kezelni az odaérkezőket, hanem még a felszállás előtt ellenőriznék az utasokat.

A DHS dönt

A terrorellenes intézkedéseket, a szigorúbb belépési szabályokat elsősorban a Department of Homeland Security-nek (DHS), vagyis az amerikai belbiztonsági minisztériumnak kell megállapítania. Az új biztonsági intézkedések kiterjednének tehát a jelenleg vízummenetességet élvező 27 államra is. Ez körülbelül 15 millió embert érintett eddig, akik évente vízum nélkül lépték át az USA határát.

Russ Knocke, a DHS szóvivője szerint a minisztérium dönti el, hogy miként hajtja végre a törvényben meghatározott módosításokat. A lényeg azonban az, hogy az amerikai hatóságokat várhatóan az utazóknak az utazás előtt 72 órával kell majd értesíteniük.

A légitársaságoknak is fel kell készülniük

A Wall Street Journal felhívja a figyelmet arra, hogy mindez nem csupán az USA és a partnerországok hatóságait érinti, hanem elsősorban a légitársaságoknak kell felkészülniük a változásokra.

Egyelőre például még nem döntött a DHS arról, hogy már a jegyvétel pillanatában milyen technikai megoldással kell azonnal értesíteniük a légitársaságoknak az amerikai hatóságokat. Jelenleg 15 perccel a felszállás után küldik az információkat a repülős cégek, a jövőben viszont több idejük lesz kiszűrni az amerikai biztonságiaknak a gyanús utasokat.