További Külföld cikkek
- A lengyel elnök szeretné, hogy Netanjahut ne tartóztassák le az auschwitzi megemlékezésen
- Joe Biden elárulta, hogy mi lett volna, ha nem lép vissza Donald Trumppal szemben
- Egy krokodil feje volt a poggyászában, letartóztatták a férfit
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
|
Negyvenegy halott
A legfrissebb hivatalos szombat délutáni közlés szerint 41 halálos áldozata van - közülük 10 az elkövető. A marokkói nagyváros rendőrkapitánysága azt is bejelentette, hogy a mintegy száz sebesült közül 55 már elhagyta a kórházat. Egyúttal cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint szombaton újabb robbantásos merényletet hajtottak volna végre Casablancában. A sebesültek közül is többnek az állapota válságos. Az AFP kórházi forrásokra hivatkozó jelentése szerint úgy tűnik, hogy a sérültek nagy többsége marokkói állampolgár.
Musztafa Szahel marokkói belügyminiszter a "nemzetközi terrorizmust" tette felelőssé a merényletért, amit hírügynökségek úgy értelmeznek, hogy a hatóságok az al-Kaida terrorszervezetet gyanítják a robbantások hátterében. A miniszter kijelentette: országa nem hagyja magát megfélemlíteni és megingatni azok által, akik Marokkó demokratikus értékeit támadják. VI. Mohamed marokkói király rendeletére válságstábokat állítottak fel Casablancában és Rabatban.
Ez volt a legsúlyosabb
A robbantássorozat a hárommilliós marokkói nagyváros szórakoztató- és diplomáciai negyedében követték el. Az egyik célpont a Safir nevű luxusszálloda volt, ahol előzőleg amerikai és marokkói szakértők tanácskoztak a terrorizmus elleni harcról - jegyezte meg a dpa. A merényletek idején még tele voltak emberekkel az éttermek és az utcák Casablancában, a robbanások nyomán káosz tört ki a városban - jelentette a dpa. Az észak-afrikai ország történetében ez volt az eddigi legsúlyosabb terrortámadás.
Megfigyelők nem zárják ki, hogy a merényletsorozatnak köze van az iraki háború ügyében tanúsított marokkói magatartáshoz. Az Amerika-barátnak számító királyság más arab államoktól eltérően nem bírálta az Egyesült Államok iraki katonai beavatkozását, jóllehet Marokkóban is tömegek tüntettek a háború ellen. A marokkói kormányról úgy tudták, hogy ellenőrzése alatt tartja az iszlám szélsőségeseket.
Összefüggésbe hozzák
Megfigyelők összefüggésbe hozzák a robbantásokat azzal is, hogy Casablancában februárban három szaúdi állampolgárt ítéltek 10 év börtönbüntetésre az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezethez való tartozás vádjával. A 2002 májusában őrizetbe vett személyeket azzal vádolták, hogy terrorista sejtet alkottak és merényleteket terveztek amerikai és brit hadihajók ellen a Gibraltári-szorosban.
Marokkó legjelentősebb iszlámista pártja élesen elítélte a "barbár terrorista bűncselekményt". Az Igazság és Fejlődés Párt frakcióvezetője, Musztafa Ramid reményét fejezte ki, hogy a merénylet múló epizód marad Marokkó életében és az ország kitart a "béke és stabilitás vívmányai mellett". Az iszlám törvények iránt elkötelezett párt a parlament harmadik legjelentősebb erejévé vált a tavaly szeptemberi választásokon, jelenleg az ellenzék vezető pártja a nemzetgyűlésben.