Nem valók Európába a torokvágó törökök
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
"Törökország az észlelhető reform-erőfeszítések ellenére az utóbbi években egyre távolabb került a vallásszabadságtól" Pofalla szerint „meg kéne kérdezni a török hatóságokat, vajon elég védelmet nyújtottak-e a vallási kisebbségeknek.” - jelentette ki pénteken Ronald Pofalla, a német kereszténydemokrata CDU főtitkára. A pártvezér a szerdai törökországi kereszténygyilkosságok miatt intézett kirohanást Törökország ellen.
Az egész Németország felháborodását kiváltógyilkosságok három áldozata egy Biblia-kiadónál dolgozott. A tettesek lekötözték áldozataikat, majd elvágták a torkukat. Az egyik áldozat német állampolgár volt. Azóta a török rendőrség közzétette, hogy feltehetően négyen voltak az elkövetők. Már tíz gyanúsítottat is őrizetbe vettek azonban a hatóságok, mindegyikük 19-20 éves. A gyilkosságot nacionalista-vallási indulatoktól hajtva követték el.
Az iszlamista törökök és a messzi 2015
A CDU immár kifejezetten ellenzi a török csatlakozást, inkább egy kiemelt partneri helyzetet biztosítana a kis-ázsiai államnak. Ennek egyik legfőbb oka a szólás- és vallásszabadság elégtelen tiszteletben tartása. Pofalla állítása szerint Törökországban nincs önálló jogi státuszuk az egyházaknak, tiltják a papképzést és bizalmatlanságból fakadóan üldözik a keresztény misszionáriusokat. Tehát teljes a keresztények kirekesztése.
A legkésőbb 2015-ös csatlakozási időpontot, melyet a törökök preferálnak, a német elnökség nem igazán támogatja. Az ok ott keresendő, hogy az erősen növekvő kis iszlám közösségek Európában már így is nagy feladat elé állították az EU-s országokat (főképp persze Nyugat-Európában). Így egy óriási moszlim ország erőteljes iszlamizálódást hozhatna (arról nem is beszélve, hogy a népes Törökországnak milyen sok szavazat jutna az EU-ban). Fontos problémák a már említett szólás-és vallásszabadsági gondok, a ciprusi kérdés és az első világháborús ún. „örmény holokauszt”.
Törökország is elégedetlen az EU hozzáállásával, valószínűleg ez lehet az egyik oka a szélsőségesek és nacionalisták erősödésének és a keresztényellenességnek.
Azonban akadnak támogatók is: a német szociáldemokraták (a külpolitikai tárcát irányító SPD) kiállnak a törökök mellett. Indokuk az, hogy a török csatlakozással Európa megmutathatná, hogy egy iszlám államot is remekül tud integrálni. Ez hosszú távon növelhetné Európa biztonságát az iszlám fundamentalizmussal szemben.
Vatikán: Őrült tett
Egy fanatikus kisebbség őrült tettének nevezte Tarcisio Bertone olasz bíboros, vatikáni államtitkár (kormányfő) három keresztény törökországi meggyilkolását. "Azt hiszem, az egész török nép elítéli ezt az őrült tettet, amelyet egy fanatikus kisebbség követett el" - idézték pénteken az olasz tömegtájékoztató eszközök a bíboros - XVI. Benedek pápa "jobb keze" - nyilatkozatát. A kereszténységnek sajnos még napjainkban is vannak vértanúi - mondta, majd hangsúlyozta: nem szabad megengedni, hogy ez a bűntett veszélybe sodorja a pápa múlt decemberben tett törökországi látogatásának eredményeit, azt a közeledést, amely az egyházfő vizitje nyomán történt a kereszténység és a török nép között.
Karl Lehmann bíboros, a német katolikus püspöki konferencia elnöke felszólította a török hatóságokat, hogy védjék meg az ország vallási kisebbségeit, és példásan büntessék meg a tetteseket. A barbár merénylet újabb okot ad a viszonylag kis számú törökországi keresztény sorsával kapcsolatos súlyos aggodalomra, hangoztatta a bíboros.