Egyre kevesebb a bombázható célpont Afganisztánban
Amerikai fölény a levegőben
Az afganisztáni katonai csapás a tervek szerint rövid, de hatásos lesz - vélte a hajó 7500 fős katonai erejének szintén név nélkül nyilatkozó parancsnoka. "Elégedett vagyok, hogy a légtérben fölényben vagyunk, de addig nem nyugszom meg, amíg teljes uralmat nem veszünk a át a levegőben" - mondta a parancsnok.
A védelmi minisztérium Washingtonban bejelentette, hogy a hétfői támadásban öt nagy hatósugarú bombázórepülőgépet (két B-2-es és három B-1B-s gépet) vetettek be. Ezenkívül tíz, repülőgép-anyahajókról indított vadászgép és húsz harcigép támadta az afganisztáni katonai célpontokat és légvédelmi állásokat. Az akciót két hadihajó és egy Tomahawk cirkálórakétákat kilövő tengeralattjáró kísérte.
Esélytelen a tálib légvédelem?
A pilóták arról számoltak be, hogy az akció szinte csak a földi célpontok bombázásában merül ki, hiszen a tálibok elavult szovjet gépeikkel meg sem kíséreltek felszállni. A pilótáknak egyébként a hivatalos tájékoztatás szerint minden bombázás előtt jelezniük kell rádión, hogy milyen célpontra támadnak, hogy az irányítók minden nem kívánt károkozást, vérontást el tudjanak kerülni. Tapasztalataik szerint a tálib légvédelem föld-levegő rakétákkal próbálja hatástalanítani hadműveletüket, de egy esetben sem értek célt.
Szárazföldi csapatokat küldenek a térségbe
A hét végén - mikor az amerikai légicsapás intenzítása Afganisztán ellen alábbhagy - a Pentagon szárazföldi csapatokat küld Közép-Ázsiába és a Közép-Keletre - tájékoztatta egy névtelensége burkolózó védelmi tisztségviselő a The Washington Post-ot.
Bővebben: Szárazföldi csapatokat küld Amerika Közép-Ázsiába és a Közép-Keletre