További Külföld cikkek
- Egy amerikai katona volt a Trump-hotel előtt felrobbant Tesla sofőrje
- Az FBI szerint egyedül volt a New Orleans-i merénylő
- Újabb hajmeresztő lépés Elon Musktól
- Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
John Deutch volt CIA főnök Nem kódolt |
A most megrótt három hírszerző főtiszt közül ketten már nem is dolgoznak az ügynökségnél, további három munkatársat pedig figyelmeztetésben részesített John Gordon tábornok, amiért lassan haladtak a nyomozással. A megbüntetett CIA-munkatársak állítólag nem tettek meg mindent annak érdekében, hogy a lehető leggyorsabban ,,minimalizálják azokat a károkat", amelyek a szigorúan titkos anyagok felfedezése után váltak nyilvánvalóvá - közölte a CIA szóvivője, Bill Harlow.
Gordon tábornokot a CIA jelenlegi igazgatója, George Tenet kérte fel arra, hogy vizsgálja megl azokat a jelentéseket, amelyeket ,,a Cég" belső ellenőre és az amerikai elnök mellé rendelt, hírszerzést ellenőrző testület készített. Ezek a jelentések súlyosan kifogásolták a CIA-ügynökök munkáját, és a speciális helyzet kezelését. Gordon tábornok ezek után maga dönthetett arról, hogy milyen szankciókat alkalmaz beosztottjai ellen.
Maga Tenet nem vett részt a vizsgálatban, és az azt követő retorziók kiszabásában, mivel a szóban forgó jelentések őt is kritizálják, amiért nem elég keményen lépett fel hivatali elődjével szemben.
Harlow szerint Tenet nem kapott sem megrovást, sem figyelmeztetést magatartása miatt, ám nemrégiben a CIA-főnök találkozott Bill Clintonnal, s a megbeszélésen Tenet elismerte részleges felelősségét az eljárásbeli hiányosságokért.
A titkosítás nélküli számítógépeket azonnnal el kellett volna kobozni Dr. Deutchtól, amint felfedezték a rajta tárolt bizalmas információkat - mondta a Cég szóvivője. A volt CIA-főnököt pedig ezek után ki kellett volna hallgatni.
A CIA nem hozza nyilvánosságra, hogy kiket róttak meg a Deutch-ügyben elkövetett mulasztások miatt, minthogy személyiségi jogokat sértenének ezzel. A CNN ennek ellenére Deutch két egykori munkatársát - Nora Slatkint és Michael O'Neillt - nevezi meg, mint az ügy esetleges felelőseit, hozzátéve, hogy azóta mindketten a magánszektorban dolgoznak.
Harlow kijelentette azt is, hogy ,,tanultak a Deutch-ügyből", s a jövőre nézve egy részletekre is kiterjedő eljárási rendet alakítanak ki, amelyet akkor kell alkalmazni, ha ,,a CIA hivatalban lévő vagy volt vezetői keverednek gyanúba".