Hóember szorította sarokba az elnökjelölteket

2007.07.24. 14:29
A demokrata elnökjelöltek vettek részt hétfőn az Egyesült Államokban rendezett első CNN/YouTube vitán, ahol 30 online videón érkezett kérdésre kellett válaszolniuk. Az internetezőknek nem tetszett, hogy a CNN szerkesztői választották ki a kérdéseket, a Guardian elemzői viszont egyszerűen unatkoztak a túl sok jelölt és a még több kérdés miatt.

Hétfőn rendezték az első CNN/YouTube vitát a demokrata elnökjelölteknek az Egyesült Államokban, republikánus társaiknak még szeptember közepéig várniuk kell. A vita azért volt különleges, mert ezúttal az internetezők tehették fel félperces videókban kérdéseiket a világ bármely pontjáról, a közel 3000 beérkezett videóból pedig a CNN szerkesztői választottak ki több mint 30-at.

Az elemzők szerint az online videók nagy szerepet játszanak majd a 2008-as elnökválasztás kimenetelében, ezért sok esélye van hasonló rendezvényeknek a további kampányban.

Magánrepülő és kiskabát a csúcstémák

A kétórás rendezvény elején mutattak pár olyan kérdést, amelyik végül nem került be a 30 kiválasztott videó közé. Az egyik legnépszerűbb kimaradt videóban például azt vetették volna fel az elnökjelölteknek, hogy a kaliforniai kormányzó Schwarzenegger valójában egy kiborg.

A valódi kérdések egy részében arra voltak kíváncsiak az internetezők, hogy a demokrata elnökjelöltek kit választanának alelnöknek a republikánus politikusok közül, két leszbikus a melegek házasságról kérdezte a jelenlévőket, de természetesen több kérdés foglalkozott az iraki kivonulással is. A legtöbb kérdésre azonban a Guardian elemzője szerint sokszor érdektelen, sablonos válaszokat adtak a jelöltek.

Egy érdekesebb kérdés azt feszegette, hogy vajon mennyire vennék komolyan Hillary Clintont az arab országokban. Válaszában a korábbi first lady felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy nem ő lenne az egyetlen női vezető a világban, ráadásul szenátorként és elnökjelöltként már sok ország első emberével találkozott.

A kevésbé komolyan vehető kérdések közé tartozott, amikor egy férfi az adókról énekelt, és amikor egy beszélő hóember a globális felmelegedésről akarta megtudni a jelöltek véleményét.

Egy másik kérdező azért aggódott, hogy Clintonné megválasztásával már 28 éve egy Clinton vagy egy Bush vezetné az Egyesült Államokat. "Hát igen, ez azért probléma, mert Busht megválasztották 2000-ben" - váltott ki nagy nevetést a női elnökjelölt válasza.

Az egyik legélelmesebb kérdező arra vette rá a jelölteket, hogy a tőlük balra álló társukról mondjanak egy jó és egy rossz tulajdonságot. John Edwards dicsérte Clintonné eltökéltségét az ország ügyei iránt, nem volt azonban ilyen jó véleménnyel a női elnökjelölt enyhén fénylő, pirosas kiskabátjáról, a legsikeresebb pénzgyűjtő Barack Obama viszont gyorsan megvédte a kritizált ruhadarabot.

A műsor végére az is kiderült, hogy mindhárom élversenyző, Clintonné, Obama és a felmérésekben harmadik Edwards is magángéppel, míg néhány kevésbé népszerű jelölt vonattal és autóval érkezett a vita helyszínére, ráadásul szinte mindegyik jelölt szívesen dolgozna megválasztása után minimálbérért is.

Felemás fogadtatás

A CNN honlapján hozzászólók szerint a videómegosztó felhasználói a legtöbbször semmiben sem maradtak el a médiában dolgozó profi kérdezőktől, a brit Guardian pedig biztosra veszi, hogy a 2008-ban esedékes három elnökválasztási vitában is megjelennek majd valamilyen formában az online videók.

A Guardian elemzői ugyanakkor a mostani rendezvényt nem tartják sikeresnek, mivel szerintük a nyolc jelölt és a sok kérdés nem hagyott semmilyen teret igazi vitának, az álláspontok ütköztetése nélkül pedig nincs értelme egy ilyen eseménynek. Az egyik újságíró szerint időnként annyira mélyen volt a kérdések és a válaszok színvonala, hogy már azon sem lepődött volna meg, ha valaki a kedvenc színükről faggatja hosszasan a jelölteket.

A kérdések kiválasztásánál az internetezők elfogadhatóbbnak tartanának egy olyan változatot, amiben az felhasználók szavazhatnának a beérkezett videókra, és a CNN szerkesztői már csak a képernyőn leadhatatlan videókat zárnák ki a legjobbak közül.

Az újság hiányolja továbbá, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben, egyik jelölt sem próbálta meg kikezdeni Hillary Clintont, a demokrata verseny éllovasát, aki szerintük a korábbi vitákhoz hasonlóan megint a legmeggyőzőbb volt és uralta a terepet, bár az általános megítélés szerint Obama is sokat javult.