Kongóba tették át a ruandai népirtást
Ban Kimun ENSZ-főtitkár illetve a kongói és a ruandai elnök részévételével nemzetközi béketárgyalás kezdődik pénteken Nairobiban, Kenya fővárosában. Az elmúlt hetekben brutálissá vált kongói polgárháború megfékezése a cél, de előzetesen alig látszik békülékenység a felek között. A mostani konfliktus a 1994-es ruandai népirtás folytatása. Hiába van a Kongói Demokratikus Köztársaságban közel 20 ezer ENSZ-katona, nem sikerült egyelőre megvédeniük a civileket. Rengeteg a halott, sok tízezren menekülnek és nagy az éhínség a polgárháború sújtotta vidékeken.
1994-ben Ruanda hutu vezetésű kormánya szabad kezet adott brutális hutu milíciáknak a tuszi lakosság ellen. Korábban a gyarmatosítókkal jobb viszonyt ápoló tuszi kisebbség határozta meg a ruandai politikát. A frusztrált hutuk a kormány propagandáján felbátorodva százezerszám gyilkoltak le és üldöztek el tuszikat, és több ezer mérsékelt, békét kívánó hutut is. A nemzetközi közösség nem avatkozott közbe és néhány hét alatt közel egymillió ember halt meg a kis afrikai országban.
A tuszik végül megnyerték a polgárháborút és jelenleg is tuszi befolyású kormánya van Ruandának. Kongó kormánya viszont a hutukkal van. A radikális hutu fegyveresek a szomszédos Kongóba menekültek, ahol jelentős számban élnek hutuk és tuszik is. A hutu milíciák kongói aktivitása nyomán tuszi fegyveres szerveződött Kongóban Laurent Nkunda vezetésével. Az ő lázadó csoportja tartja most rettegésben a kongói nagyváros, Goma környékét. Az ENSZ katonák a kongói kormány oldalán a múlt héten beavatkoztak a harcokba.
A harc nem csak etnikai alapon folyik: a vitatott régió értékes ásványkincseket rejt.
A nairobi csúcson a kongói elnök azt akarja, hogy a ruandai kormány ne támogassa tovább Nkundát és a tuszi felkelőket, Ruanda pedig azt akarja, hogy a kongói kormány hagyjon fel a határon átmenekült hutu milíciák támogatásával.
A gyors megbékélésre kicsi az esély pedig már most is katasztrofális a helyzet a harcok sújtotta térségben, számolt be a BBC.