Republikánus törvényhozással dolgozhat a következő elnök
További Külföld cikkek
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Donald Trumpnak a világ legnagyobb szigetére fáj a foga, de hatalmas kosarat kapott
Átrendezték Texast
A republikánusoknak pillanatnyilag tizenkét fős többsége van, ezt azonban könnyen tovább növelhetik, mivel csak Texasban hat, eddig demokrata szavazókörzet megszerzésére van esélyük. Igaz, ehhez a texasi választókerületek a céljaiknak megfelelő átszabása kellett.
A képviselőválasztási körzetek átszabása nem republikánus találmány, még ha Texasban most ezt saját javukra fordítják. A texasi körzeteket az elmúlt tíz évben másodszor alakítják át gyökeresen, az előző átalakítás a demokraták érdekei szerint történt.
Papírforma
Texason kívül nem várható különösebb meglepetés, az újraválasztásért indulók szinte bizonyosan megvédik képviselőhelyüket. Igazi verseny csak abban a harminchárom körzetben várható, ahol az eddigi képviselő visszavonult a politikától.
A képviselőházi választások egyre kevesebb izgalommal járnak, írja elemzésében a Bloomberg. A négy évvel ezelőtti választásokon négyszázhárom újrainduló képviselő közül mindössze kilenc, nyolc évvel ezelőtt 379-ből huszonegy bukta el a választást.
Ennek legfőbb oka a képviselők sokkal jobb szponzorszerzési képessége. kimutatásuk szerint az újraválasztásért indulók átlagosan egymillió dolláros kampánykeretéhez képest a kihívók átlag háromszázezer dollárból gazdálkodhatnak.
Évtizedes uralom
A képviselőházban utoljára 1994-ben, a "republikánus forradalom" idején történt nagyobb változás. Az akkor ellenzékben lévő párt Clinton első elnöki időszakának félidejében ötvennégy képviselőhelyet szerzett meg a demokratáktól, és azóta is uralja a képviselőházat.
A felmérések szerint még Kerry esetleges győzelme sem befolyásolhatja a demokraták javára a képviselőházi versenyt. A közvélemény-kutatások szerint a választók ötven százaléka republikánus, negyvenhét százaléka demokrata jelöltet támogat. A republikánusok számára kedvező az is, hogy az amerikaiak hatvanhét százaléka szerint képviselője megérdemli az újraválasztást. A tíz évvel ezelőtti republikánus forradalom idején ez az arány negyvennyolc százalék volt, egyike a történelem során mért leggyengébb értékeknek.
A szenátusban - a száztagú testület harmincnégy képviselőjét választják újra az elnökválasztással párhuzamosan - valamivel szorosabb verseny várható, bár az elemzők szerint a republikánusok megtartják minimális, két fős többségüket.