A csehek is készülnek az uniós népszavazásra
Visegrád kötelez
Csehország az egyetlen EU-tagjelölt, amelynek még nincs referendum-törvénye. A csatlakozás ügyében nem "kötelező" az összes szavazópolgár véleményét kikérni, legalábbis az EU ezt nem igényli. (Ha a parlament nem fogadná el a most beterjesztett jogszabályt, akkor az EU csatlakozásról magának a törvényhozó testületnek kell döntenie.) A visegrádi négyek azonban abban egyeztek meg, hogy országuk EU csatlakozásáról a polgárokat is megkérdezik.
A törvényjavaslat szerint a csatlakozási egyezmény aláírása után harminc napon belül ki kell írni a népszavazást, így azt három hónapon belül meg is szervezhetik.
Csak 42 százalékos a támogatottság
A közvélemény-kutatások alapján Csehországban relatíve alacsony a csatlakozást pártolók tábora: 42 százalékuk támogatja az EU tagságot, 17 százalékuk kifejezetten ellenzi. Ha a népszavazáson a csehek elvetnék a csatlakozást, akkor új referendumot leghamarabb két év múlva tarthatnak, hacsak nem változnak meg időközben a csatlakozás feltételei.
Egyes információk szerint a cseh vezetés szeretné, ha országa csak a magyar referendumot követően nyilvánítana véleményt, abban bízik ugyanis, hogy egy látványos magyar népszavazási siker meggyőzné a még ingadozó cseh állampolgárokat az EU-tagság szükségességéről.