Háborognak a csehek a vizitdíj miatt

2008.01.08. 10:36
Csehországban január elsején vezették be az egészségügyi reform részeként a vizitdíjat, amit a társadalom többsége ellenez. A reformok ellen főként a nyugdíjasok, kisgyermekes családfenntartók, de orvosok is tiltakoznak.

Több száz panaszos levelet kapott a cseh alkotmánybíróság; az írók panaszkodnak a január elsején bevezetett reformok, elsősorban az egészségügyi vizitdíjak negatív következményeire. Pavel Rychetsky, az alkotmánybíróság elnöke kedden közölte, hogy a testület nem válaszol a levelekre, mert a reformok szociális következményeinek elbírálása nem tartozik hatáskörébe.

"Ez a kérdés teljes egészében a végrehajtó és a törvényhozó hatalom jogkörébe tartozik" - jelentette ki Rychetsky. A reformok ellen főként a nyugdíjasok, kisgyermekes családfenntartók, de orvosok is tiltakoznak. Az alkotmánybíróságnak küldött panaszlevelek száma már meghaladja az ezret.

Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt képviselőinek egy csoportja már tavaly októberben beadványban fordult az alkotmánybírósághoz, amelyben kérték, vizsgálja meg a testület, hogy az augusztusban a parlamentben elfogadott reformcsomag egyes rendelkezései nincsenek-e ellentétben az alkotmánnyal.

"Ezt a beadványt az alkotmánybíróság megvitatja, mert ez feladata" - szögezte le Rychetsky. A prágai média szerint a testület a reformcsomag egyes részeit külön-külön fogja megvizsgálni, tekintettel az anyag jellegére és terjedelmére. Az első döntés várhatóan január végén, február elején születik.

Csehországban január elsejétől kell díjakat fizetni az egészségügyben. Az orvos meglátogatása, illetve a recept egy-egy tétele 30, egy kórházi nap 60, míg a mentők vagy az ügyelet igénybevétele 90 koronába kerül. Felmérések szerint a megkérdezettek 70 százaléka elutasítja a vizitdíjakat. Az intézkedés bevezetése ennek ellenére gyakorlatilag mentes a nagyobb problémáktól, s az emberek fegyelmezetten fizetnek.

Magyarországon lassan egy éve, tavaly február közepe óta kell vizitdíjat és kórházi napidíjat fizetniük az orvoshoz fordulóknak. Egy orvosi látogatás 300 forintba kerül, az indokolatlanul igénybe vett ügyelet pedig ezer forintba kerül. Itthon is nagy zúgolódást váltott ki az intézkedés, a Fidesz népszavazást is kezdeményezett a díjak eltörléséért, erről várhatóan még tavasszal szavazhat a nép.