Csehország: a kommunisták miatt van az egész

2008.08.01. 08:00
Csehországban most is kisebbségi kormány van. Akármekkora is a belpolitikai harc, a csehek már hozzászoktak a kisebbségi kormányzáshoz, az elmúlt 15 évből 7-et parlamenti többség nélkül csinált végig az aktuális kormány.

1996–98

Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Eleve nem volt kormánytöbbség a választás után.
A kormány túlélési stratégiája: Egyedi alkuk minden szavazásnál.
Kitartott-e a ciklus végéig? Nem.
Váltottak-e miniszterelnököt? Igen.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Nem.

1998–2002

Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Eleve nem volt kormánytöbbség a választás után.
A kormány túlélési stratégiája: Paktum az ellenzék legerősebb pártjával.
Kitartott-e a ciklus végéig? Igen.
Váltottak-e miniszterelnököt? Nem.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? Nem.

2006–2008

Hogyan kezdődött a kisebbségi kormányzás? Eleve nem volt kormánytöbbség a választás után.
A kormány túlélési stratégiája: Két ellenzéki képviselő átállt.
Kitartott-e a ciklus végéig? Még tart a ciklus.
Váltottak-e miniszterelnököt? Nem.
Tudott nyerni a kisebbségi kormányt adó legnagyobb párt a következő választásokon? A következő választás 2010-ben esedékes.
 

Csehországban 1996-ban alakult először kisebbségi kormány, miután a választáson győztes polgári demokratáknak két képviselő hiányzott a többséghez. Minden szavazáskor egyenként győzködték az ellenzéki képviselőket, kezdetben több, később egyre kevesebb sikerrel. Korrupciós botrányok sora kísérte ezeket a győzködéseket, és kialakult a kormány és ellenzék közti titkos alkuk bonyolult informális rendszere, ami azóta is kísérti a cseh politikát. Egy év után megbukott a kormány, és Vaclav Havel elnök fél évre ügyvezető - a mostani magyar politikai szlengben "szakértő" - miniszterelnököt nevezett ki a jegybank elnöke személyében, majd jöttek az előrehozott választások.

Zeman nem tudott többséget szerezni

1998-ban a szociáldemokraták nyertek, de ők sem eléggé, Zeman miniszterelnök sem tudott többséget szerezni kormányának. Mégis kihúzták négy évig, végig kisebbségben. A szociáldemokraták és a polgári demokraták ugyanis paktumot kötöttek. A házelnöki posztot és több fontos parlamenti bizottság elnökségét az ellenzék kapta, cserébe megígérték, hogy nem nyújtanak be bizalmatlansági indítványt, és nem vonulnak ki szavazásokkor, nehogy a parlament működésképtelenné váljon. A patikamérlegen számolt alkuk sora ezzel sem tört meg, hiszen a paktum nem biztosította a törvények megszavazását, így a költségvetés elfogadásához is évről évre meg kellett győzni néhány ellenzéki képviselőt.

Az egyetlen többségi kormányzás egyfős volt

2002-ben megint a szociáldemokraták nyertek, és ez volt Csehszlovákia felbomlása után az első választás az országban, amikor egy koalíció képes volt többségben kormányozni. A többség pontosan egy fő volt. Ez épp csak arra volt elég, hogy a három kormánypárt folyamatosan zsarolja egymást, a ciklus alatt három miniszterelnök is volt, és rendszeresen előfordult, hogy egy-egy sértett kormánypárti képviselőt úgy kellett beimádkozni a szavazásokhoz. 2005-ben csak az ellenzéki kommunisták segítségével sikerült elkerülni az előrehozott választásokat. (A kommunistákkal soha senki sem hajlandó koalíciót kötni, ezért is nehéz többségbe kerülni, mert egy viszonylag nagy frakcióra nem lehet számítani a számolgatáskor.)

Patthelyzet

2006-ban a legutóbbi választás totális döntetlent hozott: a jobboldali és a baloldali pártok is 100-100 mandátumot szereztek a 200 fős cseh alsóházban, és ezzel több mint fél évre megállt az érdemi kormányzás. A polgári demokrata párt kapta a miniszterelnök-állítás jogát, mert ők valamivel több szavazatot szereztek, mint a szociáldemokraták. Júniusban voltak a választások, októberre sikerült koalíciót kötniük a jobboldali pártoknak, de nem sikerült többséget szerezniük a parlamenti szavazáson. A hónapokig húzódó válság idején hetente jelentette be valamelyik oldal, hogy most már mindjárt kormányt alakítanak.

Végül 2007 januárjában megkapta a jobboldal a többséget, két szociáldemokrata képviselő segítségével. A két átálló azt mondta, hogy ők így akarták megmenteni a hazát a teljes káosztól. Saját pártjuk leárulózta és kizárta őket. Azóta is ez a két - már független - képviselő szavazatai biztosítják a többséget a jobbközép koalíciónak.

Zeman nem tudott többséget szerezni

A hatalmon lévő Topolanek-kormány ingatag helyzete ellenére nekikezdett az egészségügy, a szociális juttatások és a nyugdíjrendszer reformjának. Bevezették a vizitdíjat, a kórházi napidíjat, csökkentették a segélyre jogosultak körét, megszüntették a segélyek inflációhoz kötött automatikus emelését, és felemelték a nyugdíjkorhatárt. Pedig az ellenzék keményen tiltakozott. A szociáldemokraták elnöke szerint a jobboldal nemtelen eszközökkel, lényegében csalással jutott hatalomra, és a kormány egyébként sem legitim, mert két árulónak köszönheti létét.

Az ellenzék mellé állt a legnagyobb, félmilliós szakszervezeti szövetség is (vagyis minden tizedik cseh tagja), hetente tüntettek a kormányülések előtt. Márciusban még egy bizalmatlansági indítványt is túlélt a kormány, pedig a szociális megszorítások mellett az amerikai radarépítés is rontott a népszerűségükön. A reformokkal párhuzamosan viszont egyszerűsítették az adórendszert, és csökkentették az adókulcsokat.